Domácí

Káně zaútočilo na běžkyni. Je to už druhý útok za poslední týden

Káně zaútočilo na běžkyni. Je to už druhý útok za poslední týden
Zdroj: Záchranná stanice živočichů Plzeň

Scény z legendárního hororu Ptáci Alfreda Hitchcocka se množí v Česku. Útočí draví opeřenci a oběťmi jsou běžci v lesích a parcích. Zhruba před týdnem zaútočil na několik sportovců nejspíše cvičený dravec v Plzni u Borských polí, o víkendu zase napadl dravý pták běžkyni na jižní Moravě.

V Jedovnicích na Blanensku napadl dravý pták ženu. Dravec na sportovkyni zaútočil o víkendu nad rybníkem Dýmák v jihomoravských Jedovnicích. Podle její výpovědi šlo zřejmě o káně neurčitého druhu. "Žádáme občany o obezřetnost," varuje městys na svých webových stránkách a dodává, že případem už se zabývá obecní policie.

V posledních dnech ale nejde o jediný útok dravce na člověka. Ve čtvrtek 16. května napadl dravý pták několik běžců v Plzni u Borských polích. Jednomu podrápal hlavu.

"Jako vždy jsem poslouchal hudbu ze sluchátek, když v tom jsem z ničeho nic a nečekaně zezadu ucítil úder do hlavy," popisuje incident mladý sportovec. "Bylo to spíše takové ostré škrábnutí. Ukrutně jsem se lekl a přidal jsem."

Jenže pták se posadil na větev před ním a hned zaútočil znovu. "To už jsem pelášil jako o život," popisuje muž. Skončil s několika drápanci na hlavě.

Pracovníci z plzeňské Záchranné stanice živočichů si nejdřív incident vysvětlovali následovně: "Mladý muž běžel pomaleji a pravděpodobně si nevšiml, že u cesty v porostu či na zemi míjí čerstvě vyvedené mládě či několik mláďat puštíka obecného," mysleli si nejdřív ekologové ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. Běžce chtěla matka sova podle nich nejspíše postrašit, protože se bála, že by mohl ohrozit její mláďata.

Jenže pak se zjistilo, že mladík nebyl jediným napadeným. Stanici se totiž ozvali další tři běžci, jeden muž a jedna žena. Ti měli stejný zážitek. I když si ekologové nejdřív mysleli, že šlo o puštíka, všichni napadení shodně tvrdili, že na ně zaútočil dravec. Prý jim zaútočil na hlavu a dlouho je pronásledoval.

Související obsah

Odborníci pak začali upouštět od teorie s náhodným útokem puštíka. Jsou přesvědčeni, že jde o ochočeného a sokolnicky cvičeného dravého ptáka. "Chování dravce je totiž hodně atypické a žádný volně žijící divoký pták by tohle nikdy neudělal, nebo alespoň tak často neopakoval," myslí si.

Pracovníkům Záchytné stanice už se podařilo dravce identifikovat. Mají teorii, že dravce jako mládě někdo choval a následně vypustil do přírody. "Útoky budou ubývat, jakmile odezní sezona tokání," tvrdí Karel Makoň ze Záchytné stanice živočichů Plzeň.
 

mj, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz