Zahraničí

Ve Středozemním moři se tvoří "ostrov", pláže na něm nenajdete

Ve Středozemním moři se tvoří "ostrov", pláže na něm nenajdete
Zdroj: Profimedia

Mezi Korsikou a Elbou vznikl kvůli mořským proudům nový "ostrov", není ale co oslavovat, je totiž celý z odpadu. I když je to podle odborníků dočasné kvůli počasí v posledních dnech, není to zdaleka poprvé, kdy se skvrna, kterou tvoří hlavně plastový odpad, ve Středozemním moři objevila.

Středozemní moře má nový ostrov, bohužel na něm nenajdete bílé pláže či olivové háje. Jedná se o nashromážděný plastový odpad, který se koncentruje u pobřeží Korsiky, uvádí portál Francebleu.

Oproti Velké tichomořské odpadkové skvrně a známému plastovému ostrovu v Atlantiku se jedná jen o dočasnou situaci, proudy ve Středozemním moři totiž ovlivnilo v poslední době nepříznivé počasí.

"Proudy v severozápadní části Středozemního moře jsou organizovány tak, že jde voda nahoru podél pobřeží Itálie a když odpad dorazí k ostrovu Elba, nemůže dále pokračovat a směřuje ke Korsice, proto je zde větší koncentrace. Když je špatné počasí, například v létě fouká severovýchodní vítr, přináší moře ke korsickému pobřeží ohromné množství odpadu," vysvětlil pro Franceblue François Galgani z francouzského výzkumného institutu Ifremer.

I když je situace jen přechodná, ukazuje to na míru znečištění Středozemního moře. Už v loňském roce Světový fond na ochranu přírody (WWF) varoval před ohromným zamořením Středozemního moře. Podle zveřejněného výzkumu tvoří 95 % odpadu ve Středozemním moři a na jeho plážích právě plasty.

Související obsah

Nejvíce odpadu pochází z Turecka a Španělska, následuje Itálie, Egypt a Francie. V létě, kdy vrcholí turistická sezóna, je množství odpadu, které se dostává do vody, o 40 % větší.

Velké kusy plastu mohou zranit či například zadusit mořské živočichy, hrozivé je ale množství mikroplastů. Podle studie je ve Středozemním moři rekordní množství, koncentrace dosahuje 1.25 milionů fragmentů na kilometr čtvereční. To je čtyřnásobně větší množství, než je například v oblasti plastového ostrova v Pacifiku, uvádí WWF ve studii.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Píše se na Deník.cz