Volby do Evropského parlamentu 2019

Speciální vysílání z Bruselu! Kde se podle expertů berou euromýty?

Volby do Evropského parlamentu jsou tady! Televize Nova proto připravila speciální ranní vysílání přímo z centra dění - budovy Europarlamentu v Bruselu.

Už ve 14 hodin se otevřou volební místnosti v Česku a lidé začnou vybírat 21 českých europoslanců. V celé EU ale probíhají volby od 23. až do 26. května. I proto budou moci být první výsledky zveřejněny až v neděli večer, přestože budou známy už dříve.

Televize Nova v souvislosti s eurovolbami vysílala v pátek speciálně z budovy Evropského parlamentu v Bruselu. Moderátor Rey Koranteng si do studia pozval tři muže, kteří měli k Evropské unii a prioritám co říct. Byl jím bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, politolog Jan Kubáček a kuchař Jakub Jaroš. Ten v rámci vysílání připravoval snídaně typické pro vybrané regiony Unie.

Korantenga zajímaly i postřehy, které by se za běžných okolností k voličům nedostaly. Řešily se třeba mýty o nesmyslných evropských nařízeních, které často děsí tisíce Čechů. Na internetu pak bouří diskuze, přitom kolikrát bezpředmětné. Mezi ty nejznámější patří takové ty triviální jako je zakřivení banánů nebo to, že vysavače, které musíme používat, jsou méně výkonné než ty předchozí.

Koranteng poukazoval i na to, že Unii se ne vždy daří mýty vyvracet. "Je to i otázka postoje. Kdo nemá rád EU, bude o ní šířit něco, co není pravda,“ říkal bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Pořád přemýšlím nad tím, jak to, že ty mýty přetrvávají," dodává Svoboda. "Informace a argumenty jsou přitom dostupné."

Velká hysterie propukla ve chvíli, kdy se v médiích objevila zpráva, že se Brusel snaží Čechům zakázat pomazánkové máslo. Jenže to nebyla tak úplně pravda, ve skutečnosti se jednalo pouze o jeho název. Z pomazánkového másla se pak stalo tradiční pomazánkové a prodeje šly díky reklamě, kterou euromýtus udělal, strmě nahoru.

"Zásadní mýtus je ten, že Brusel je nějaká supervláda, která nám pořád něco diktuje. V 90 % případů ale Brusel plní jenom to, na čem se dohodli předsedové vlád členských zemí," upozorňuje politolog Jiří Pehe. A s tím souhlasil i Kubáček. "Často to souvisí i s lobbingem. Je to boj jinou formou. Tyto argumenty se neobjevují jen v Česku, ale i v dalších členských zemích. Slyšíte je v Itálii, v Nizozemí, ve spoustě dalších zemích," dodává.

Související obsah

Odborníci hodnotili také budoucnost EU a vyjadřovali se k brexitu nebo dotacím, které Unie poskytuje a které jsou častým terčem kritiky.

Reportáž TV Nova:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz