Lepidlo

Revoluce v léčbě zlomenin! Vědci z Brna mají unikátní lepidlo

Vědci z Brna vyvinuli unikátní lepidlo, které dokáže opravit zlomeniny. Úspěšně ho otestovali na prasečích kostech, teď je čekají testy na živých zvířatech. Pokud se osvědčí, dostanou pak léčivo první pacienti. Zlomenou kost spraví během tří dnů.

Vědci nanesou unikátní lepidlo a pak už jen stačí spojit obě části kosti k sobě. Toto je budoucnost léčby zlomenin. Pacient může za několik dnů odejít z nemocnice po vlastních nohou. "Dojde k tomu, že lepidlo se vstřebá a zůstane tam jen nová kost," uvedl chirurg Milan Krtička.

Vědci z Brna vyvíjeli kostní lepidlo dlouhých deset let. Teď ho poprvé otestovali na prasečích kostech a potvrdilo se, že je dokáže spolehlivě opravit. Pro pacienty by to znamenalo rychlejší léčbu a méně šroubů v těle.

S takovým aparátem může pacient chodit až za dva měsíce po operaci. Lepená kost snese zátěž už za tři dny. Spoj je tak pevný, že na jeden centimetr kosti odolá tlaku čtyřiceti kilogramů. Hlavní přínos vidí chirurgové v léčbě těch nejkomplikovanějších fraktur - třeba jako byla ta pana Cacha.

"Spadnul jsem při lezení a nešťastnou náhodou se mi rozdrtila pata," popsal horolezec Josef Cach, který má dodnes v patě titanové šrouby. Ještě horší jsou fraktury po dopravních nehodách.

Související obsah

Pacienti teď ale mají naději, že s novým lepidlem se podaří i rozdrcené kosti vrátit do původního stavu. "Využití vidíme u tříštivých zlomenin, kde je důležité složit úlomky jako puzzle dohromady," doplnil Krtička.

Výzkum kostního lepidla teď postoupí do další fáze, kdy se bude testovat na živých zvířatech. Pokud se osvědčí, během několika let ho dostanou první pacienti.

Josef Svoboda/epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz