Zákon

Středočeská obec zveřejnila výsledky voleb! Porušila tím zákon

Středočeská obec zveřejnila výsledky voleb! Porušila tím zákon
Zdroj: ČTK

Úderem sobotní 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti. O tom, kdo obsadí 21 křesel českých europoslanců, je tak rozhodnuto. Výsledky však mohou být zveřejněny až v neděli ve 23 hodin. S tím si ale nelámali hlavu ve středočeské obci Mirošovice. Výsledky voleb totiž zveřejnili na webových stránkách.

Kompletní výsledky voleb, včetně přesného počtu hlasů pro jednotlivé strany, se objevily na webových stránkách obce Mirošovice v okrese Praha-východ. Tím podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) porušili zákon.

"Určitě to je porušení zákona, to bezpochyby. Okrsková volební komise je volebním orgánem ze zákona," řekl mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

Redakce TN.cz se proto obrátila na ministerstvo vnitra. "Podle volebního zákona § 59 odst. 11 zákona č. 62/2003 Sb. nesmějí volební orgány zjištěné výsledky hlasování zveřejnit do doby stanovené pro uzavření poslední volební místnosti na území Evropské unie tj. do neděle 26. 5. 2019 do 23:00," potvrdil mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Důvodem je, aby zveřejněné výsledky voleb v jednom členském státě nemohly ovlivnit voliče v jiných členských státech, kteří ještě hlasují. Podle ministerstva tak může jít o trestný čin maření přípravy a průběhu voleb a referenda. 

"Ve spolupráci s krajským úřadem Středočeského kraje jsme zajistili, aby starosta údaje z webových stránek stáhnul," dodal Krátoška. I přesto informace visely na stránkách obce přibližně dvě hodiny.

Kompletní výsledky voleb zveřejňuje až statistický úřad. Evropské volby jsou navíc specifické. I když se 14 800 volebních místností uzavřelo v sobotu ve 14 hodin, výsledky začne ČSÚ sčítat až v neděli večer.

Výsledky totiž můžou být zveřejněny až po uzavření poslední volební místnosti v EU, což bude v neděli ve 23:00 v Itálii.

Podívejte se na reportáž z druhého volebního dne:

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz