Domácí

Světla na obloze budou ještě vidět, pak odletí na svá místa

Světla na obloze budou ještě vidět, pak odletí na svá místa
Zdroj: Vimeo

Společnost SpaceX úspěšně začala budovat síť satelitů Starlink, která má přinést levný a rychlý internet do celého světa. Už po vypuštění první várky přístrojů lidi zmátl zajímavý úkaz na noční obloze v podobě řetězce světel, jedná se právě o 60 satelitů. Ty se ale postupně dostávají na vlastní oběžné dráhy, zajímavý úkaz se tak vytrácí.

Sociální sítě se v pátek zaplnily dotazy na záhadný pás světel na noční obloze, úkaz byl viditelný i z České republiky. Světelný úkaz byl dost netradiční, mnoho lidí si myslelo, že jsou svědky UFO.

Vysvětlení je ale jednodušší, jde o první várku satelitů Starlink, které na oběžnou dráhu Země vypustila společnost SpaceX. Jedná se o první krok pro vytvoření sítě satelitů, které mají přinést vysokorychlostní internet do celého světa.

Nyní je na oběžné dráze 60 družic, celá síť má být ale tvořena až 12 tisíci družicemi. Na noční obloze tak bude světelných bodů přibývat. Satelity je možné vidět na obloze i nyní.

Podle portálu Calsky, který informuje o přeletech, bude možné pozorovat družice hned několikrát za noc. Pozorovatelné nad Českou republikou budou z úterý na středu zhruba od 23:43, kulminace nastane kolem 23:48, viditelné budou do 23:53.

Související obsah

Další možnost pak nastane krátce před půl druhou ráno, satelity budou viditelné od 1:20, kulminace připadá na 1:25, satelity pak zmizí zhruba kolem 1:31. Výrazně viditelné by měly být ještě kolem třetí hodiny, viditelné začnou být už kolem 2:57, kulminace nastává ve 3:03, satelity pak zmizí ve 3:08.

"Časem se ovšem formace jakéhosi řetízku družic rozpadne, protože satelity budou pomocí vlastních motorů dopravovány do cílových pozic," upozorňuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Na start rakety Falcon 9 s 60 satelity se můžete podívat zde:

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz