Miloš Zeman

Zeman zhodnotil volby. Vysvětlil propad ČSSD a řekl, koho volil

Zeman zhodnotil volby. Vysvětlil propad ČSSD a řekl, koho volil
Zdroj: TV Nova

Prezident Miloš Zeman na zahájení Žofínského fóra hodnotil proběhnuvší volby do Evropského parlamentu. Potvrdil, že svůj hlas dal skutečně ČSSD, jak avizoval na sjezdu strany, nepodpořil ale lídra kandidátky Pavla Poce. Zeman také na konferenci podpořil dodávky ruského plynu, čínskou firmu Huawei a zrušení protiruských sankcí.

"Já jsem sice volil sociální demokracii, ale přiznával jsem, že jsem kroužkoval Olgu Sehnalovou na 2. místě kandidátky, protože se mi zdála pracovitější a zajímavější," prozradil na Žofínském fóru Zeman. O lídrovi kandidátky Pavlu Pocovi řekl, že "může být hodný člověk, ale je nevýrazný".

Dokonce si podle svých slov myslel, že jde o bývalého skokana na lyžích Pavla Ploce a až před dvěma týdny zjistil, že jde o jinou osobu. Kromě osoby lídra zmínil i výměnu ministra kultury, což podle něj mohl být další faktor propadu ČSSD.

"Vážím si svobody občanů, kterou vyjadřují nikoliv křikem na náměstích, ale tím, že jdou k volebním urnám. U těch se teprve pozná, kdo je většina a kdo je menšina. Kdo vyhrál a kdo prohrál. Andrej Babiš říkal, že bude rád, když bude mít 5 mandátů, má tedy 6. Takže může být spokojený," hodnotil výsledek voleb.

ODS podle Zemana měla v čele zkušeného politika v osobě Jana Zahradila. Piráti se podle něj významu silného lídra vymykají. U SPD řekl, že Ivan David a generál Blaško "představují to lepší, co ve straně je" a rozhodně nemohou být označováni za extremisty.

Lídra KDU-ČSL Pavla Svobodu, který se do Evropského parlamentu nedostal, Zeman označil za "nudaře". "Nudař je ten, kdo nudí. Pavel Svoboda nebyl příliš výrazný, ať už na sociálních sítích nebo kdekoliv jinde, zde byla jeho odplata," komentoval Zeman.

Na začátku ve svém projevu mluvil o českém národním zájmu. "Je to suverenita, která znamená, že národní vlády a národní parlamenty rozhodují o osudu svých občanů," komentoval Zeman. "Čím silnější budeme v odolávání tlakům, tím silnější bude národní hrdost, sebevědomí a snaha, abychom nesváděli všechno na EU a dokázali si některé své problémy řešit sami," uvedl Zeman. Podpořil posílení role Evropské rady na úkor Evropské komise.

Mluvil také o třech příkladech českého národního zájmu v ekonomické oblasti. Jedním z nich je plynovod Nord-Stream 2 propojující Rusko a Německo po dně Baltského moře. Podle Zemana je pro Česko výhodný.

Druhým příkladem je dovoz plynu. "Máme dvě varianty – buď dovážet ze zámoří zkapalněný zemní plyn, nebo ho dovážet z druhé strany zeměkoule v nezkapalněné podobě. Problém je v tom, že ten zkapalněný je až o 30 % dražší, než ten nezkapalněný," tvrdí Zeman. Rozdíl je podle něj příliš velký, aby se dal přehlédnout.

A třetím příkladem je podle něj čínská firma Huawei. "Je jednička v zavádění počítačových sítí 5. generace," pronesl Zeman. "Buď budeme hrdí, sebevědomí a především dáme přednost té firmě, která je na špici, jejíž aktivita je pro nás ekonomicky výhodná, nebo se skloníme, budeme respektovat zájmy někoho jiného, v takovém případě se můžeme rozloučit s rychlou digitalizací české ekonomiky," podpořil Zeman Huawei.

Související obsah

Mluvil také o neefektivitě sankcí a obchodních válkách, které podle něj začínají zuřit mezi USA a EU a mezi USA a Čínou. "V učebnici pro 1. ročník Vysoké školy ekonomické se dočteme o riziku protekcionismu. Obávám se, že někteří politici tyto učebnice nečetli," dodal prezident.

Zemana čeká odpoledne také setkání s ministrem kultury Antonínem Staňkem. Ten předminulý týden oznámil rezignaci poté, co se kvůli odvolání ředitele Muzea umění Olomouc a ředitele Národní galerie Praha proti němu zvedla vlna nevole v kulturní sféře. Zeman zatím neřekl, jestli rezignaci příjme. Rozhodne se až po schůzce se Staňkem.

Volby do evropského parlamentu 2019. Podívejte se na reportáž z pondělních Televizních novin: 

vbo, TN.cz

K tématu Miloš Zeman

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz