Domácí

Jupiter, Márfy, Špela! Čeští rodiče vybírají pro děti zvláštní jména!

Jupiter, Márfy, Špela! Čeští rodiče vybírají pro děti zvláštní jména!
Zdroj: Getty Images

Lidé pro své děti volí čím dál zvláštnější jména. Zájem je o Márfyho, Temehaniho nebo Ťanku. Zaměstnanci Ústavu pro jazyk český Akademie věd je mají za úkol posuzovat od roku 2009 a sami potvrzují, že jich přibývá. Jaká další to jsou?

Ústav pro jazyk český posuzuje žádosti o neobvyklá jména od roku 2009. Za deset let se pracovníci setkali s nejrůznějšími žádostmi. "Posuzovali jsme jména jako Márfy, Špela, Foxmilián, Ťanka, Aurangzeb, Wolfrun, Tiwalola či Jupiter. Dále pak Shkelzen nebo Temehani," prozradil Pavel Štěpán, vedoucí oddělení onomastiky z Ústavu pro jazyk český.


Soudní znalec si musí dát práci a dohledat, zda požadované jméno skutečně existuje a splňuje podmínky zákona. "V roce 2009 jsme vydali pouze 6 posudků. To jsme ale teprve začínali. V roce 2010 pak 54 posudků, v roce 2012 bylo 84 posudků, v roce 2015 jsme vydali 97 posudků. v roce 2017 pak 130 posudků a v loňském roce 167 posudků," dodal


Související obsah

Kromě jmen, která posuzuje Ústav, je zájem i o jména historická. To potvrzuje Žaneta Dvořáková z Ústavu pro jazyk český. "Některá jména nám mohou připadat nezvyklá, ale dříve u nás byla naprosto běžná. Z repertoáru se vytratila a dnes jsou znovu oživována jako např. Kordula, Haštal, Kašpar nebo Kryšpín," říká a dodává, že veřejnost se mnohdy inspiruje jmény dětí celebrit.


Jméno Kordula je keltského původu a její variace, Cordeila, se mohlo požívat už v 6. století před naším letopočtem. Jako Haštal byl pojmenován mučedník ze 3. století. Jméno Kašpar pak pochází ze 7. století.


Související obsah

Češi ale nezapomínají ani na opravdu tradiční jména. Žebříčky oblíbenosti hovoří jasně. "Jan, Jakub a Tomáš jsou na prvních místech nepřetržitě od ledna 1999. U dívek se za tu dobu vystřídalo už devět jmen. Nejdříve byla 13krát za sebou vítězkou Tereza. V posledních letech se pak podařilo vyhrát Elišce," uvedla Žaneta Dvořáková z Ústavu pro jazyk český. Je ale zřejmé, že žádostí o netradiční jména přibývá.

han, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz