Zubař

Stát chystá velké změny u zubařů. Uleví se hlavně dětem

Už příští rok se malí pacienti dočkají velkých změn u zubaře. Děti si mnohdy ze zubařského křesla odnáší nepříjemné zážitky a ty je můžou pronásledovat celý život. Stomatologové teď budou moci využívat ve větší míře rajský plyn, který jim budou pojišťovny proplácet. Dohodly se na tom ministerstvo, stomatologická komora i pojišťovny.

Že by mu stomatolog řekl, že je vše v pořádku, se mnoha dětem u zubaře nepoštěstí. Podle prezidenta České stomatologické komory jsme v péči o dětské zuby oproti jiným vyspělým státům pozadu. A to třeba i ve využití klasických anestetik.

"Ve světě u sedací dětí platí, že dostanou rajský plyn," řekl na tiskové konferenci prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Podle odborníků je rajský plyn, neboli oxid dusný, zcela bezpečný. Dítě během několika vdechů uklidní. Nově ho pojišťovny zubařům budou proplácet.

"Pro ministerstvo je zásadní, abychom zajistili tuto veřejnou službu, aby skutečně stomatologové ošetřovali za úhradu z veřejného zdravotního pojištění," komentoval změnu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Související obsah

Podle Šmuclera je rajský plyn rozumné a pro děti, které mají ze zubaře strach, šetrné řešení. Někteří zubní lékaři si ale myslí, že rajský plyn není potřeba. Ale je nutné to s dětmi umět.

"Dovoluji si říct, že zvládnu prakticky každého, i ty úplně nezvladatelný, který se třeba předtím ošetřovali jenom v celkových narkózách," věří stomatoložka Danuše Draškovičová.

Od příštího roku nás podle ministerstva čeká změn daleko víc. Například praktičtí lékaři budou mít větší kompetence - řešit by tak měli obezitu pacientů anebo prediabetiky. Změny se budou týkat i budoucích matek.

Související obsah

Sehnat zubaře je nadlidský výkon

Stále více lidí má problém vůbec zubaře najít. Nejkritičtější je situace v malých městech. Obce se snaží lékaře motivovat, třeba v Hejnicích investoval obecní úřad milion do zubní ordinace, dva a půl roku ale marně hledá zubaře.

A problémy jsou i s pohotovostí, protože stomatologové nejsou příliš ochotní na nich sloužit. "Ačkoliv máme povinnost účastnit se zubní pohotovostní služby, tak není to nijak vymahatelné. V tuto chvíli slouží pro Liberec, Jablonec a okolí 7 zubařů," uvedl primář Ústní, čelistní a obličejové chirurgie v Liberci Ladislav Dzan.

Podle primáře čelistní chirurgie by to šlo vyřešit přenesením povinnosti zajistit pohotovost z krajských úřadů na stomatologickou komoru. Ta má větší možnosti, jak lékaře ke službám donutit. Tento model funguje třeba v Rakousku či Německu.

Začátky pro mladé zubaře ale nejsou jednoduché. Na rozjetí praxe potřebují velký kapitán. Vybavení ordinace vyjde na několik milionů!

vbo, Klára Pospíšilová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz