Zahraničí

Etna se opět probudila k životu! Chrlila lávu přes sto metrů vysoko

Turisticky oblíbená sicilská sopka Etna se v noci ze čtvrtka na pátek probudila k životu. Byly zaznamenány dvě erupce a po 3 350 metrů vysoké hoře se valila láva. Podle vulkanologů by nemuselo dojít k zemětřesením, jako tomu bylo v prosinci loňského roku. Lidé by se raději měli místu vyhnout.

Italský Národní ústav geofyziky a vulkanologie zaznamenal otřesy ve středu 29. května. V noci ze čtvrtka na pátek pak došlo ke dvěma větším erupcím. Láva začala ze sopky tryskat kolem třetí hodiny místního času do výšky přes sto metrů.

Zatím nebyla nařízena evakuace obyvatel a turistů, ale lidé by se raději místu měli vyhnout. Vulkanologové situaci stále sledují. Podle jejich informací by erupce nemusela být doprovázena zemětřeseními. Naposledy se tak totiž stalo v prosinci loňského roku.

Související obsah

Etna patří mezi nejaktivnější sopky světa. Poslední aktivita byla v roce 2018. Následně vyvolané zemětřesení poničilo budovy a zranilo desítky lidí. Sopka je vysoká 3 350 metrů a v roce 2013 byla zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz