Budapešť

Oběti tragédie ještě nenašli. Kvůli proudu nemohou vrak vyzvednout

Ve vazbě je kapitán výletní lodi, která ve středu v Budapešti narazila do menšího plavidla. O život přišlo nejméně 7 lidí, 19 Jihokorejců a dva Maďaři se stále pohřešují. V Budapešti už je delegace z Jižní Koreje včetně šéfky diplomacie a záchranářského týmu. Vrak, ve kterém by mohly být některé z obětí, se záchranářům nedaří ze dna Dunaje vyprostit.

Drama na Dunaji otřáslo všemi bez výjimky. Loď Viking narazila do menšího plavidla s názvem Mořská panna ve středu večer. Doteď se pohřešuje 21 lidí. Jejich šance na přežití ale stále klesá.

Do Budapešti přiletěla ministryně zahraničí Jižní Koreje, první rodiny obětí i tým expertů. V pátrání, které se rozšířilo až do Srbska, pomáhají i Rakušané. Vytrvalý déšť a silný proud Dunaje jim ale práci komplikuje.

"Podmínky jsou naprosto proti nám. Není možné se k vraku dostat. Viditelnost je nulová a Dunaj teče rychlostí 15 kilometrů za hodinu," řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Vrak potopené lodi je v šestimetrové hloubce a v něm pravděpodobně i těla některých z pohřešovaných. Z Mořské panny se podařilo z 35 lidí zachránit jen sedm. Všichni skončili s podchlazením v nemocnici. Nad plavidlem z roku 1947 se zavřela hladina za pouhých sedm sekund.

Související obsah

"Viděla jsem, že se k nám blíží ta velká loď, ale nikdy by mě nenapadlo, že tu naší převrhne," řekla médiím jedna z přeživších.

Lidé na večerní plavbě na sobě neměli záchranné vesty, což ale není na podobných výletech lodí nic zvláštního. Maďarský premiér Viktor Orbán apeluje na úřady, aby tragédii přísně a důkladně vyšetřily.

Mořská panna byla ve středu večer už téměř na konci cesty po Dunaji, když do ní nedaleko maďarského parlamentu narazil mnohem větší Viking, jehož čtyřiašedesátiletý ukrajinský kapitán z Oděsy nyní čelí podezření z nedodržení plavebních pravidel.
 

vbo, Karolína Tomašková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz