Domácí

Problémy s pitnou vodou, rozvodněná řeka vyřadila vodovod

Týden po záplavách, které postihly část Moravy, mají lidé v mnoha obcích problémy s pitnou vodou. Rozvodněná řeka Bečva vyřadila na čas vodovod na Přerovsku. Tamní obyvatelé tak musejí vodu z kohoutků převařovat.

Minulou středu a čtvrtek se mnohé potoky rozvodnily. Po vydatném dešti se proměnily v dravé řeky. Stékající voda z kopců třeba v Rožnově pod Radhoštěm vyplavila sklepy domů, jinde zalila zahrady a v Ústí na Přerovsku pole, louky i velký sportovní areál.

Po týdnu už povodeň v Ústí nic nepřipomíná, přesto vodu ze zdejší vodárny lidé mohou používat až po převaření. "Voda zaplavila území vodního zdroje na nějakou přechodnou dobu, čili ten zdroj byl vypnutý z provozu, až voda opadla, byl vydezinfikovaný, byla zvýšená dávka chlóru a bylo zahájeno nové čerpání," uvedl ředitel Vodovodů a kanalizací Přerov Miroslav Dundálek.

Tisíce obyvatel z okolí májí teď o starost navíc. Bez převaření se vodě z kohoutků vyhýbají, nechtějí mít zdravotní problémy. Obezřetné jsou teď třeba i učitelky v mateřských a základních školách. "Opatření jsme udělali, že děti nesmí pít vodu z vodovodu, mají vlastně ze školní jídelny převařený čaj," vysvětlila učitelka mateřské školy ve Vítonicích Markéta Štěpaníková.

Vedení vodárenské společnosti ještě před rozlitím Bečvy z koryta varovalo starosty a ti okamžitě upozornili místní. "Tuto zprávu jsme vlastně předávali na webové stránky a hned jsme ji vyhlásili rozhlasem," potvrdila starostka obce Opatovice Dagmar Navrátilová.

Pitnou vodu shání lidé kdekoliv. "Během dvou dnů se nám voda veškerá prodala, museli jsme ještě dneska výjimečně vzít zboží," uvedla vedoucí prodejny Klaudie Gottwaldová.

Omezení potrvá nejspíš do příštího týdne, definitivně ale rozhodnou výsledky rozborů.
 

Petr Zapletal/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz