Domácí

Češi mohou vybrat jméno vzdálené planetě. Posílejte návrhy!

Češi mohou vybrat jméno vzdálené planetě. Posílejte návrhy!

Všechny planety potřebují své jméno, často jsou vesmírné objekty označovány nepříliš zajímavým katalogovým označením. Ke svému 100. výročí se Mezinárodní astronomická unie rozhodla dát lidem netradiční dárek. Každý stát má možnost pojmenovat jednu exoplanetu, ta pro Čechy se nyní jmenuje XO-5b.

Vědci "naši" planetu objevili před jedenácti lety v souhvězdí Rysa. Je to plynná planeta podobná Jupiteru, který známe ze Sluneční soustavy, jen je o něco větší. I hvězda, která v současnosti nese jméno XO-5, je velmi podobná našemu Slunci, uvádí Akademie věd České republiky.

Velkým rozdílem je ale doba, za kterou planeta XO-5b hvězdu oběhne. Jelikož je exoplaneta mnohem blíže, je rok o hodně kratší, na planetě trvá něco málo přes čtyři pozemské dny.

„Každá země – dokonce i státy, které nejsou členy Mezinárodní astronomické unie – pojmenuje celý systém – tedy hvězdu i její exoplanetu, přičemž pojmenování bude mít svá pravidla. Například musí umožňovat logické pojmenování další planety, v případě, že by vědci objevili u dané hvězdy další, dosud neznámou planetu,“ vysvětluje Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, která v tuzemsku zastupuje Mezinárodní astronomickou unii v oblasti popularizace.

Vybírat jména mohou všichni až do září, následně došlé návrhy zhodnotí odborná porota složená z astronomů, filologů a vědeckých novinářů. Ti ale jen vyberou finalisty, absolutního vítěze vybere opět veřejnost.

Související obsah

Výběr jména ale provází určitá pravidla. "Navrhované jméno se nesmí vázat k žádné žijící osobě, takže příznivci Jaromíra Jágra nebo Petra Čecha nemají šanci. Exoplaneta se nesmí jmenovat po žádném politikovi ani náboženském vůdci a podmínkou je také sto let od úmrtí případné inspirující osoby. Tím tedy ze seznamu možných kandidátů vypadává nejen Tomáš G. Masaryk, ale třeba i Karel Čapek nebo Leoš Janáček," vysvětlila Leona Matušková z Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR.

Další informace o celé akci IAU100 NameExoWorlds uveřejní Mezinárodní astronomická unie ve čtvrtek 6. června. Česká část projektu se rozbíhá už v pondělí, detailní pravidla i možnost poslat návrh najdete na portálu pojmenujexoplanetu.cz.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz