Slováci objevili nový druh hada, pátrání po něm trvalo 17 let

Slováci objevili nový druh hada, pátrání po něm trvalo 17 let
Zdroj: Boris Tuniyev

Vědci z Univerzity Komenského v Bratislavě 17 let sbírali informace a materiály o záhadném druhu hada. Až důkladné DNA analýzy ukázaly, že se jedná o skrytý druh známé užovky sarmatské. Pozoruhodná je zejména oblast výskytu hada.

Na výzkumu se podílel široký mezinárodní tým, protože had se vyskytuje v geopoliticky poměrně komplikované oblasti. Nalézt jej můžeme pouze v Turecku, Ázerbajdžánu, Arménii, Gruzii, Iráku, Íránu a v Rusku, včetně malé oblasti evropské části. I to byl důvod, proč bádání trvalo tak dlouho.

Nově objevená užovka je sesterským druhem užovky sarmatské, má velmi podobné vnější znaky. Až díky nespočtu testů se povedlo objevit odlišnosti mezi takřka stejnými hady.

Zdroj: Profimedia

David Jandzík z dvojice hlavních autorů řekl televizi Markíza: "Nález je pro nás také jakýmsi završením osobní cesty od nadšených milovníků a někdejších chovatelů užovek až k nálezu a vědeckému popisu nového druhu."

Druhý herpetolog Daniel Jablonský dodává: "Objev (užovky) dokazuje, že i poměrně dobře probádaná oblast nebo skupina živočichů může skrývat překvapivé objevy, zejména při trpělivém výzkumu a kombinaci metod."

Související obsah

Nová užovka byla pojmenována na počest království Urart. Název zaniklého království nebyl zvolen náhodou, rozkládalo se totiž v oblasti dnešní Arménské vrchoviny, kde se vyskytuje i nový druh užovky. Jméno vybrali autoři výzkumu z úcty k původnímu jménu užovky sarmatské, která se vyskytuje na území severně od Černého moře. Tuto lokalitu obývali kočovní Sarmatové.
 

jis, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudyho Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Píše se na Deník.cz