Spalničky

Spalničky děsí Evropu! Nejvíc umírají děti, komu ještě hrozí?

Spalničky děsí Evropu! Nejvíc umírají děti, komu ještě hrozí?
Zdroj: Profimedia

Spalničky se v celé Evropě šíří už více než tři roky. Neustále narůstá počet případů a Česko není výjimkou. Zdravotníci teď vydali varování, jakým skupinám hrozí nákaza nejvíce. Riziko bude podle nich trvat, dokud bude ve společnosti nízká proočkovanost.

Evropa se potýká s rozsáhlou epidemií spalniček. Od začátku roku 2016 do konce března 2019 se nakazilo ve 30 evropských zemí více než 44 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů zveřejněných Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a českým Státním zdravotním ústavem (SZÚ).

Každý rok průměrně vzrostl počet pacientů se spalničkami o 26 na milion obyvatel. Podle epidemiologů bude epidemie i nadále pokračovat, dokud se budou v určitých kolektivech (např. ve školce) hromadit neočkovaní lidé a dokud nebude dostatečné množství obyvatel očkováno dvěma vakcínami.

ECDC se dlouhodobě zaměřuje na tři hlavní faktory zvyšující riziko šíření spalniček. Prvním z nich je to, že přetrvává velká skupina lidí "vnímavých" ke spalničkám. Ti jsou náchylnější k nákaze z různých důvodů - jde třeba o děti, které už nejsou chráněny mateřskými protilátkami, ale ještě nejsou ve věku očkování.

Druhým je fakt, že se onemocnění vyskytuje ve velké míře u kojenců a dospělých, kteří mají nejvyšší pravděpodobnost komplikací. Dospělí tvořili ve sledovaném období 35 % případů, nemocných kojenců zase přibývá rychleji než jiných skupin. Téměř polovina všech úmrtí byla u miminek.

Související obsah

Zatřetí stále pokračuje možnost "dovozu" spalniček z jiných zemí. To může vést ke zhoršení současné epidemii nebo ke vzniku nové v komunitách, kde zatím nákaza nekoluje. Téměř polovina lidí se v posledních třech letech nakazila v zahraničí.

"Spalničky jsou v současné době v zemích EU/EEA závažnou přeshraniční hrozbou, a to i v těch zemích, které byly až dosud považovány za země s přerušeným endemickým přenosem spalniček," varují zdravotníci s tím, že požadovanou proočkovanost (95 %) splnily v roce 2017 jen čtyři státy. V Česku byla pod 84 %.

Podívejte se na reportáž TV Nova o epidemii spalniček:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz