NASA

Na výlet do vesmíru už příští rok! NASA otevře ISS turistům

Turisté se už v roce 2020 budou moci podívat na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Ročně bude možné provést dvě krátké návštěvy. Rozhodla o tom americká vesmírná agentura NASA.

"NASA otevírá Mezinárodní vesmírnou stanici komerčním aktivitám a nabízí tyto možnosti, jak jsme to nikdy dříve nedělali," uvedl v pátek finanční ředitel americké agentury Jeff DeWitt. Citoval ho portál BBC.

Na vesmírnou stanici budou moci turisté pobýt maximálně 30 dní. Dostanou se na ni na palubě americké rakety, která ale v současnosti není v provozu. Pracují na ní podle dostupných informací dvě společnosti - SpaceX a Boeing, vývoj ale provází komplikace.

Výběr kandidátů a veškerá zodpovědnost pak bude na soukromých firmách, které budou "zájezdy" nabízet. Soukromí astronauti budou muset splnit zdravotní a výcvikové požadavky pro let do vesmíru. Každý rok budou moci na ISS letět pouze dva zájemci. Návštěva bude zpoplatněna dle složení posádky.

Související obsah

ISS je v současnosti jedinou trvale obydlenou vesmírnou stanicí. Na orbitě se nachází už více než 20 let a v provozu je i po plánovaném uzavření v roce 2016. Životnost byla naposledy prodloužena do roku 2024. Šestičlenná posádka se obměňuje postupně po půl roce.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz