Domácí

Začíná sezóna koupání! Některé rybníky nejsou k plavání vhodné

Hygienici začínají odebírat vzorky vody z přírodních koupališť. Přestože letošní sezóna sotva začala - některé rybníky už jsou ke koupání nevhodné. Hygienici objevili sinice například na Orlíku.

Hygieničky vyrazily například k Malému Pařezitému rybníku u Telče na Jihlavsku. Do lahví na vodu a také do speciální trubice o objemu půl litru, tzv. Andělovy tyče, sbírají vzorky vody. Musí to být přesně z třiceticentimetrové hloubky. "Odebíráme vzorek na mikrobiologický rozbor," popisuje svou činnost hygienička Martina Kopuletá.

Zkoumají také průzračnost vody. "Mělo by být aspoň metr vidět, což je," komentuje Malý Pařezitý rybník hygienička Ludmila Horáková. Hygienici ještě musí změřit teplotu vody a udělat mikrobiologické rozbory, ale zatím to vypadá, že je tam voda čistá.

Do terénu vyrážejí hygienici po celé republice. Během letní sezóny provedou stovky odběrů na desítkách míst. Kvalitu vody už teď začínají vlivem sucha zhoršovat přemnožené sinice. Některé rybníky, ale už teď jsou na první pohled ke koupání nevhodné.

Například v Jihočeském kraji hygienici kontrolují vodu na sedmi místech, sinice už objevily na přehradě Orlík. Ve Zlínském kraji je devět koupacích oblastí, které v průběhu sezóny hygienici zkontrolují více než sedmdesátkrát.

 

Související obsah

Tam kde voda zapáchá, je abnormálně zelená nebo jsou v ní uhynulé ryby, může být koupání i zdraví nebezpečné. Každý si přitom může udělat sám jednoduchou kontrolu kvality vody. Pokud jste v ní po pás a vidíte si palce u nohou mělo by být vše v pořádku.

David Pik, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz