Domácí

Místo oceli jídlo: Na místě bývalé Poldi bude obří sklad potravin

Z části bývalé kladenské Poldi budou obří sklady. Začíná je tam stavět jeden z obchodních řetězců. Na místě zbořené ocelárny má vzniknout překladiště potravin, které nabídne až 500 pracovních míst. Jde o další etapu v novodobé historii někdejšího ocelárenského gigantu, který ve svých nejlepších letech zaměstnával desetitisíce lidí.

Kdysi se z Kladna posílala špičková ocel do celého světa, teď se bude místo ingotů expedovat zelenina a jogurty. V části bývalé Poldi vyroste obří překladiště potravin.

Logistické centrum by mělo být kompletně hotovo a v plném provozu na začátku roku 2021. Na ploše 60 tisíc metrů čtverečních najde práci až 500 lidí a počítá se například i s vybudováním komunikace s kruhovým objezdem.

Sklad vznikne na místě bývalé ocelárny Dříň, po jejímž zboření bylo nutné se vypořádat se sutí i ekologickou zátěží. Bagrovalo se metr a půl pod zemí. "Odbagrovat, vyměnit, zrecyklovat a nahradit pevným materiálem, který bude schopný udržet takto velký sklad," popsal postup generální ředitel obchodního řetězce Pavel Stratil.

Ocelárna byla při pohledu ze silnice skryta za obřím areálem sochorové válcovny, jedné z dominant Kladna při příjezdu od letiště. Někdejší areál Poldi byl ale mnohem větší. Bylo to město ve městě. Podnik se kdysi rozkládal na 64 hektarech - tvořil skoro pětinu města. V 80. letech dokázal chrlit milion tun oceli ročně.

Branami poldovky každý den procházely tisíce, ale v některých letech i desetitisíce zaměstnanců. "Poslední číslo, které mám z roku 1980, bylo 21 984 lidí," sdělil televizi Nova personální ředitel Poldi Hütte Zdeněk Štěpánek.

A mnozí tu strávili když ne celý profesní život, pak aspoň jeho velkou část. "Třicet let, skoro," uvedl jeden z bývalých zaměstnanců. "Já jsem tu pracoval 45 let a nikdy jsem z Poldovky neodešel," tvrdí jiný.

Poldi je teď rozparcelovaná na řadu podniků, najít se tam dá vše od výkupny železa až po výzkumný ústav. Největší část, čítající Ocelárnu 1 a řadu přidružených provozů, byla loni na prodej. Kupující ale nakonec nezaplatil, stejně jako několik dalších. Podnik se nakonec prodal až letos v únoru za 140 milionů. Co s ním bude dál, není jasné.

Ondřej Špalek, sei, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz