Domácí

Hlavu vzhůru, na obloze se objevují noční svítící oblaka

Hlavu vzhůru, na obloze se objevují noční svítící oblaka
Zdroj: Profimedia

I když jsou noci krátké, na noční obloze je na co se dívat. Právě totiž začíná sezóna nočních svítících oblaků. Ty se u nás dají nejčastěji pozorovat za soumraku a před svítáním, od tmavého okolí se odlišují svou výraznou stříbřitě namodralou barvou.

Sezóna nočních svítících oblaků začíná, i letos se mohou milovníci noční oblohy těšit na tento fenomén, který se obvykle začíná objevovat s nástupem června. Z anglického noctilucent clouds se označují zkratkou NLC.

Název může být trochu matoucí, protože NLC se v našich zeměpisných šířkách obvykle objevují za soumraku nad severozápadním obzorem a před svítáním nad severovýchodním obzorem. Obvykle je lze pozorovat až do konce července.

"Samotné NLC lze většinou odlišit od "obyčejné" troposferické oblačnosti (tedy "mraků" jak je známe z každodenního života) především tím, že na obloze svítí svou výraznou stříbřitě namodralou barvou v době, kdy troposferická oblačnost již není nasvícená rozptýleným slunečním zářením a je tedy na rozdíl od NLC zcela tmavá," vysvětluje Český hydrometeorologický ústav.

Související obsah

Jedná se o nejvýše se vyskytující oblaka, nachází se ve výšce kolem 80 až 85 kilometrů. Tyto mraky lze spatřit ve chvíli, kdy je ozařuje sluneční svit zpoza horizontu, zatímco spodní část atmosféry je v zemském stínu.
 

klma, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz