Andrej Kiska

"Musíme vrátit Slovensko lidem!" Kiska představil novou stranu

"Musíme vrátit Slovensko lidem!" Kiska představil novou stranu
Zdroj: Profimedia

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou novou politickou stranu. Má se jmenovat Za lidi a členové petičního výboru už začali se sběrem podpisů. Kiska tak učinil jen dva dny poté, co opustil Prezidentský palác.

"Potřebujeme vrátit Slovensko lidem. Uděláme všechno pro to, aby i mladí lidé se tu cítili doma," zdůvodnil Kiska založení nové strany na odpolední tiskové konference. Představil ji v Banské Bystrici spolu s dalšími členy, kterými jsou především lidé z komunální politiky.

Ke Kiskovi se připojil například nitranský primátor Marek Hattas, bývalý velvyslanec při NATO Tomáš Valáček, bývalá státní tajemnice na ministerstvu spravedlnosti Mária Kolíková nebo primátor Hlohovce Miroslav Kollár. Informuje o tom slovenský portál tvnoviny.sk.

Bývalý prezident také zdůraznil pět priorit, které jeho strana má - kvalitní a dostupné zdravotnictví, spravedlnost, moderní kvalitní školství, zdravý život ve zdravém prostředí a regiony. Na programových tezích, které chce strana představit v září, pracuje 72 expertů.

Pokud strana uspěje ve volbách, je podle Kisky připravena převzít zodpovědnost a řídit zemi. "Jsou tam i takoví lidé, kteří chtějí jen pomoct. Jsem rád, že na programových tezích pracuje i expremiérka Iveta Radičová," sdělil lídr nové strany s tím, že další osobnosti odhalí v průběhu léta.

Strana je podle Kisky ochotna spolupracovat s KDH, SaS, OĽaNO, PS a Spolu. Prozatím ale exprezident vyloučil, že by podepsali předvolební spolupráci s koalicí Progresivní Slovensko - Spolu. I nadále podle něj platí nabídka na rozhovory s lídry ostatních stran.

V září čeká Za lidi první sněm, po kterém chce vytvořit transparentní účet, kam budou moci přispívat příznivci. Kiska do projektu investoval 180 tisíc eur (přes 4,5 milionu korun), billboardy zaplatilo občanské sdružení Je nás víc. Finanční podporu přislíbili i dva majitelé slovenského elektrodomu.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz