Zahraničí

Vědci objevili planety vhodné pro život! Mají velikost podobnou Zemi

Vědci objevili planety vhodné pro život! Mají velikost podobnou Zemi

Astrofyzikům z univerzity v německém Göttingenu se ve spolupráci se zahraničními kolegy podařil převratný objev. Ve vesmíru našli planety, které by mohly být vhodné pro život. Svou velikostí jsou velmi podobné naší Zemi.

Dvě potenciálně obyvatelné exoplanety se nacházejí v blízkosti Teegardenovy hvězdy, jejíž stáří se odhaduje na asi osm miliard let. Jde o hvězdu v souhvězdí Beran, která je od Země vzdálená zhruba 12 a půl světelných let. Byla objevena teprve v roce 2003.

Vědci při zkoumání použili teleskop Carmela. Nachází se v observatoři Calar Alto ve španělské Almerii. Poslední tři roky astronomové Teegardenovu hvězdu pozorovali a hledali změny v jejím pohybu, které by mohly být způsobeny gravitací obíhajících planet.

Našli planety hned dvě. "Obě tělesa připomínají planety naší sluneční soustavy. Jsou jen o něco těžší než Země a nacházejí se v obytné zóně, kde může být voda v kapalné formě," uvedl pro National Geographic astrofyzik Mathias Zechmeister.

"Pokud mají tyto planety atmosféru, mohou být vhodné pro život. Jde o vůbec první planety, které se podařilo objevit metodou radiální rychlosti, " vysvětlil odborník. Planety zatím pojmenovali jako Teegarden B a Teegarden C. Teegardenova hvězda je mnohem chladnější než Slunce, takže i přes malou vzdálenost mohou být na povrchu planet podmínky vhodné k životu.

Související obsah

První planeta je blíž k hvězdě a podle dosavadních zjištění je asi 60procentní šance, že teplota jejího povrchu se pohybuje v rozmezí od nula do 50 stupňů Celsia. Teplota na Teegarden C se přibližuje planetě Mars, což představuje okolo -47 stupňů Celsia. I tak patří obě planety mezi teoreticky obyvatelné, protože jsou permanentně vystaveny slunečnímu záření.

Astrofyzička z havajské univerzity Lauren Weissová ale vidí i negativa. "Existuje několik detailů, které je třeba přezkoumat. Jde o to, že Teegarden B by se podle výpočtů měl otočit kolem své osy za 4,9 dnů a Teegarden C za 11,4 dní. Vědci však nevylučují, že to může být i kratší čas. Pokud by to byla pravda, šance na obyvatelnost planet by rapidně klesla," vysvětlila.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz