Terorismus

Terorismus to nebyl. Muž chtěl prý vraždit za ISIS, dostal mírný trest

Terorismus to nebyl. Muž chtěl prý vraždit za ISIS, dostal mírný trest
Zdroj: TV Nova

Egypťan, který v Česku plánoval vraždit ve jménu Islámského státu, ve čtvrtek dostal šestiletý trest vězení. Podle soudkyně mu pomohlo, že plán nestihl dokončit a vraždu svojí milenky a jejího partnera jen připravoval. Sháněl pistoli a výbušnou vestu.

Moustafa Eldewiny podle svědka plánoval vraždit jako islamista, ale od soudu odešel jako zhrzený milenec. Podle soudkyně a státní zástupkyně je to jen nešťastný člověk, který si za plánování vraždy zaslouží mírný šestiletý trest. "Já jsem ho sama navrhla, byla tam řada polehčujících okolností, třeba že čin byl ve stadiu přípravy," uvedla státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Egypťan od začátku procesu tvrdí, že nikoho zabít nechtěl. Popravu svojí nevěrné milenky prý plánoval jen z legrace. "Neplánoval jsem to, je to největší sranda v mém životě," tvrdil v březnu 2019.

Syřan, který mu měl shánět zbraně, ale říká něco jiného. Obžalovaný prý plánoval zabíjet ve jménu Islámského státu. "Měl nůž, chtěl po mně pistoli, chtěl, abych mu vyrobil výbušnou vestu," vypočítal svědek u únorového soudního státní.

Související obsah

Ozbrojený nožem měl pronásledovat svoji milenku, plánovat, že ji unese a natočí její popravu. Poté chtěl podle obžaloby ubodat jejího nového partnera. Podle svědka chtěl odejít ze světa jako mučedník. "Jako voják Islámského státu, aby se dostal do nebe," upřesnil.

Nic z toho nebral soud jako přitěžující okolnost. Hrozilo mu 20 let za přípravu vraždy, kterou překazila až policie. Sama žalobkyně tvrdí, že o teroristickém pozadí případu dodnes neslyšela. "Nic o tom ve spise není," odmítla s tím, že ona sama ani odsouzený Egypťan odvolání neplánují a šestiletý trest tak bude nejspíš konečný.

Josef Svoboda/epa, TN.cz

K tématu Terorismus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz