Univerzita Karlova

Karlova univerzita v TOP 300 nejlepších univerzit! Uspěly i další

Karlova univerzita v TOP 300 nejlepších univerzit! Uspěly i další
Zdroj: Profimedia

Rekordních devět českých univerzit se letos objevilo v prestižním žebříčku QS World University Ranking, který každoročně vyhlašuje tisíc nejlepších vysokých škol na světě. Univerzita Karlova si vylepšila umístění a dostala se mezi tři sta nejlepších.

Už tradičně se na prvním místě umístil Massachusettský technologický institut (MIT), který prvenství obhájil poosmé za sebou. Nejvýše umístěnou českou univerzitou se opětovně stala Univerzita Karlova (UK), která skončila na 291. místě, tedy o 26 příček výše než loni. V regionálním hodnocení EECT (zemí bývalého východního bloku a centrální Asie) se UK dostala spolu se Státní univerzitou v Petrohradě dokonce na třetí místo.


Stoupaly však i další české školy. "Většina českých univerzit si ve světovém srovnání oproti loňsku polepšila," uvedlo na svém webu ministerstvo školství. Druhou nejlepší českou univerzitou se stala Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT). Ta je s 355. místem naprostým skokanem, v minulém ročníku se totiž nedostala ani do první tisícovky.


Třetí skončilo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT, 498. umístění celkově). Až na čtvrtou příčku se dostala druhá největší univerzita u nás – Masarykova univerzita v Brně (551. - 560. místo).

Související obsah

 


Celkem čtyři školy se v žebříčku objevily úplně poprvé. Kromě zmiňované VŠCHT ještě Technická univerzita v Liberci, Česká zemědělská univerzita v Praze a Ostravská univerzita. Ty skončily na 801. až 1000. příčce.


Internetový žebříček kromě obecné kvality škol zkoumá také úroveň jednotlivých oborů nebo úspěšnost absolventů na trhu práce. Nejlepším městem pro studium vyhlásil web Londýn, následuje Tokio a australské Melbourne. Z českých měst se do žebříčku nejlepší stovky měst pro studium dostala dvě – Praha skončila na 30. místě a Brno na 63.

Související obsah


QS World University Ranking patří mezi nejprestižnější mezinárodní srovnání vysokých škol. Tisíc nejlepších světových univerzit je každoročně hodnoceno na základě šesti kritérií - akademické reputace (s přidělenou největší vahou 40 %), reputace mezi zaměstnavateli (10 %), poměru mezi počtem akademických pracovníků a studentů (20 %), počtu publikovaných citací akademických pracovníků (20 %), podílu zahraničních akademiků (5 %) a podílu zahraničních studentů (5 %).

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz