Domácí

O e-občanky je velký zájem! Díky nim vyřídíte hodně věcí z domova

Češi mají stále větší zájem o e-občanky. Od loňského července jich úřady vydaly více než jeden milion. Jejich elektronickou část si ale aktivovala třetina lidí. Díky ní přitom můžou využít portál občana, který umožňuje jednodušší komunikaci s veřejnou správou z domova, přes internet.

Vyhledávání údajů v živnostenskému rejstříku, ověřování bodů v registru řidičů nebo upozornění na konec platnosti technické kontroly vozidla či průkazu totožnosti - to jsou nejoblíbenější služby, které portál občana nabízí. Díky němu lidé nemusí obíhat úřady, ale vše zařídí z pohodlí domova.

"Poslední rok přistoupilo do portálu občana, potažmo do portálu veřejné správy, téměř milion lidi – 930 tisíc občanů. Loni touto dobou 8.7. jsme začínali s 35 službami, dnes jich v podstatě portál občana nabízí vice než 100," řekl Jaroslav Strouhal, náměstek ministra vnitra.  A bude jich víc.

Ještě letos by měl přibýt výpis z živnostenského rejstříku nebo z rejstříku trestů, od příštího roku pak i bankovní aplikace. "Jde o to, aby banky měly přístup do základních registrů, aby si mohli ověřovat totožnost svých klientů," řekl Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Související obsah

Nyní se testuje aplikace Oborové zdravotní pojišťovny, portál pacienta Moravskoslezského kraje nebo aplikace eAmbulance kraje Vysočina. "Aby státní správa komunikovala elektronicky mezi sebou, pokud stát má o občanovi nějakou informaci, tak aby ji po něm nevyžadoval znova," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zavádění digitálních služeb ve veřejné správě si podle ministerstva vnitra vyžádá příští rok téměř dvě miliardy korun.
 

Lucie Linhartová/mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz