Nebezpečí

Agresivní sršni dobývají Evropu! Už jsou pár kilometrů od Česka

Extrémně nebezpečný druh sršně z Asie se podle odborníků blíží k České republice. Už dnes by mohl být zhruba 150 až 200 kilometrů od našich hranic, několikrát byl spatřen v Německu. Je tak jen otázkou času, kdy se objeví u nás.

Sršen asijská je podle odborníků mnohem agresivnější než druh, který známe od nás. Naše sršně totiž útočí na člověka jen v případě ohrožení. Naopak sršně z Asie útočí i ve chvíli, kdy se například v okolí jejich hnízda pohybují lidé. Svou oběť navíc pronásledují tak dlouho, dokud nezaútočí.

Nebezpečná je tato sršeň také pro včely. "Je to dravec a včelstva drsně napadá. Trpí tím především včelaři ve Francii," prozradil portálu Blesk Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Právě ve Francii se totiž objevila asijská sršen poprvé. V roce 2004 tam její královnu dovezla čínská obchodní loď. Od té doby se šíří celou Evropou, sršně byly zpozorovány také ve Španělsku, Portugalsku, Itálii i Belgii.

V prvních letech se sršeň šířila rychlostí 100 kilometrů za rok, rychlost postupu se však nyní zpomalila. I přesto hrozí, že se v nejbližších letech objeví i v České republice.

Související obsah

"Druh se stále šíří na východ a na sever. Předpokládám, že v současné době bude již v Bavorsku. Odhaduji tak 150 až 200 kilometrů od našich hranic, možná i blíže," potvrdil portálu Jakub Straka z Entomologického oddělení Katedry zoologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. 

Česko se však zatím na agresivní sršně nepřipravuje, například včelaři si však nebezpečí uvědomují. Český svaz včelařů proto situaci monitoruje. Podle Tomáše Görnera se ale asijská sršeň u nás v nejbližších letech ukázat nemusí. "Myslím, že je to horizont pěti, deseti let a bůhví jestli vůbec. Záleží, jak se bude šířit přes Německo," předpovídá.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz