Alkohol

Problém s drogami a alkoholem má stále víc dětí, VZP hlásí rekord

Problém s drogami a alkoholem má stále víc dětí, VZP hlásí rekord
Zdroj: Getty Images

Už velmi brzy dostanou čeští školáci vysvědčení. A někteří z nich to oslaví i alkoholem. Statistika Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) přitom ukázala, že loni pojišťovna vydala za léčbu dětí, které mají potíže s alkoholem či drogami, rekordní sumu.

"Za péči o mladé alkoholiky a toxikomany zaplatila loni nejsilnější zdravotní pojišťovna 19,1 milionu korun. Je to historicky nejvyšší částka," upozornil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Zároveň byl za posledních pět let nejvyšší i počet takto léčených dětí - 1371. V roce 2017 to přitom bylo o 99 mladých pacientů méně.

Související obsah

"Více než 52 procent dětí, které byly loni léčeny kvůli užívání návykových látek, mělo problémy s alkoholem. U zbývajících však šlo o jiné omamné látky. V 264 případech šlo o kombinaci více drog, 216 případů měl na svědomí pervitin a 193 kanabinoidy (marihuana)," přidal znepokojivá čísla mluvčí zdravotní pojišťovny.

Uvedených 19 milionů přitom podle Tichého zahrnuje jen sumu vydanou na péči přímo související s duševními poruchami způsobenými užíváním návykových látek.

"Další, s největší pravděpodobností výrazně vyšší částky, bude pojišťovna muset vydat za léčbu zdravotních problémů, které s alkoholismem a toxikománií souvisejí," uzavřel Tichý.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz