Medúza

Nebezpečné medúzy se skrývají i u břehů Evropy. Mohou i zabít

Nebezpečné medúzy se skrývají i u břehů Evropy. Mohou i zabít
Zdroj: Profimedia

Sezóna dovolených je v plném proudu. A v poslední době je čím dál více lidí, kteří se vrací z dovolených požaháni obří měchýřovkou portugalskou. Bolesti přirovnávají k naprostému zoufalství a beznaději. Kde všude se medúzy vyskytují a jak se v případě napadení bránit?

Do kontaktu s medúzami můžete přijít téměř ve všech evropských mořích, největší počet jich zatím zaznamenalo Španělsko. Tento vodní živočich může mít až třiceticentimetrová žahavá chapadla, která dokážou ve vteřině usmrtit i velkou rybu. V ohrožení jsou i lidé trpící alergiemi, u těch se mohou projevit vážné zdravotní problémy, nebo mohou dokonce zemřít.

"Bylo to, jako když mi někdo napumpuje kyselinu do těla. Nedokážu tu bolest k ničemu přirovnat. Minulý týden jsem strávila celý se sedativy a morfinem proti bolesti,“ svěřila se zahraničnímu tisku Naomi Mateosová, turistka požahaná měchýřovkou ve Španělsku.

Nejlepší, co člověk pro své bezpečí může udělat, je dbát pokynů majitelů pláží, kteří informují o kvalitě vody i o tom, zda je vhodné se v ní koupat či ne. Jestliže vás však měchýřovka portugalská skutečně požahá, je důležité opustit vodu a ranky opatrně omývat slanou vodou, a snažit se z pokožky odstranit zanechané zbytky chapadel. Vzhledem k tomu, že jsou chapadla pod napětím, nedoporučuje se ranky omývat sladkou vodou. V žádném případě nepoužívejte ocet, jedlou sodu nebo moč, mohlo by dojít k většímu podráždění kůže! Jestliže jsou zranění velice vážná a u člověka se začínají projevovat vedlejší účinky (dušnost, špatné dýchání, alergie a silné vyrážky), ihned vyhledejte pomoc lékaře.

Související obsah

Medúzy se v moři pohybují velice rychle, jejich migrace je tedy nevyzpytatelná, a těžko se dá určit, kam je proudy zanesou. Ve Španělsku dokonce létají drony, které je monitorují a likvidují. O bezpečí turistů se starají i plavčíci, ti pravidelně přilehlé moře čistí od těchto živočichů, ale i tak stále přibývá vážně zraněných lidí. "Jako preventivní opatření jsme dočasně zakázali plavání a vyvěsili červené vlajky na plážích Lavante, Poniente a Mal Pas,“ vysvětlila pro zahraniční portál Express Monica Gomezová ze španělské Rady pro pláže.

Většina evropských moří je jinak zcela čistá i bezpečná. Jestliže se chystáte na dovolenou do jiných letovisek, nemusíte se bát. Lokace vyhledávané českými turisty v Německu, Bulharsku či Itálii jsou podle tamních úřadů zcela klidné. Počet měchýřovek portugalských je ve zmíněných zemích hlášen naprosto minimální a velké nebezpečí tak nehrozí.

Související obsah

Podle statistik na tom nejhůře není ale Španělsko, kde došlo o tomto víkendu k sedmi vážným poraněním. Ačkoliv tam s větším množstvím těchto živočichů bojují už od roku 2009, takto enormní výskyt několika tisíců stovek kusů ještě tamní úřady nezaznamenaly.

První místo obsadila prozatím v letošním roce Austrálie, kde jen za minulý víkend došlo k více než 3 500 útoků, které naštěstí nebyly vážné. Na druhou stranu, v minulých letech byly australské pláže takřka bez těchto žahavců. Například italské a bulharské pláže už v posledních třech letech nezaznamenaly zvýšený výskyt měchýřovek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz