Domácí

Inspekce odhalila nebezpečné sladkosti, mohou ublížit alergikům

Inspekce odhalila nebezpečné sladkosti, mohou ublížit alergikům
Zdroj: SZPI

Potravinářská inspekce zakázala cukrovinky, ve kterých odhalila několikanásobně větší množství arašídů, než uváděli výrobci na obalech. Skladkosti jsou nebezpečné pro alergiky nebo lidi s intolerancí na arašídy. Inspekce jim proto doporučuje, aby je nejedli, pokud je mají doma.

Inspektoři odhalili dvě nevyhovující šarže cukrovinek z dovozu, u kterých laboratorní rozbor potvrdil několikanásobně vyšší množství arašídů, než kolik odpovídá informaci uvedené na obalu. Sladkosti prodával COOP ve Velkém Meziříčí.

Jedná se o čokoládové bonbóny Magnat Chocolate Joy šarže L320 v balení 107 gramů s minimální trvanlivostí do 30. 10. 2019 od polského výrobce Magnat. Na obalu bylo uvedeno, že výrobek může obsahovat arašídy, jejich množství ale bylo příliš vysoké na to, aby se dalo uznat jako "stopy arašídů". Rozbor potvrdil 8323 miligramů arašídů na kilogram.

Duhou cukrovinkou je hořká čokoláda Millennium Dark Praline v balení 38 g s minimální trvanlivostí do 15. 3. 2020 od ukrajinského výrobce Malbi Foods. Množství arašídů bylo 565 miligramů na kilogram, takže několikanásobně překročilo hodnotu uznatelnou jako "stopy arašídů".

Související obsah

"Uvedené potraviny mohou představovat významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy a inspekce proto nařídila neprodleně stáhnout šarže z trhu. Doporučujeme všem spotřebitelům s alergií nebo intolerancí na arašídy, aby šarže potravin nekonzumovali," varuje inspekce, která zahájila správní řízení o uložení pokuty.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz