Zahraničí

NASA světu odhalí měsíční kámen! Léta ho tajila veřejnosti

NASA brzy zpřístupní vědcům unikátní vzorky měsíčního kamene a nabídne je ke zkoumání. Kusy horniny jsou přísně zabezpečeny desítky let a zatím je na vlastní oči spatřila jen hrstka lidí.

Přísně střežená laboratoř v texaském Houstonu ve Spojených státech ukrývá spoustu tajemství. Jedno z nich bude ale brzy vyzrazeno. Až 382 kilogramů měsíčního kamene, které s sebou na zem přivezly posádky Apolla, bude zkoumáno porvé po desítkách let.

"Všechno, co víme o sluneční soustavě je díky tomu, že lidé v roce 1969 uletěli 800 tisíc kilometrů s počítači, které měly slabší výkon než dnešní telefony, a zvládli přivézt všechny tyto úžasné vzorky," řekl vědec Ryan Zeigler.

Vědci kameny přirovnávají ke svatému grálu. A podmínky, za kterých jsou uchovávány, jejich vzácnost jen potvrzují. Některé z nich byly vakuově zabaleny už na Měsíci a nikdo je nikdy nevystavil zemské atmosféře.

"Jsou neocenitelné. Sice existují plány, jak získat další, ale momentálně se na Měsíc vrátit nemůžeme. Tohle je vše, co teď máme a tak stojí za ochranu," vysvětlila vědkyně Charis Krysherová.

Související obsah

Vědci se teď snaží přijít na co nejbezpečnější způsob, jak s kameny manipulovat, aby je nijak nepoškodili nebo neznečistili. Některé vzorky už sice dříve zkoumány byly, experti ale věří, že jim nové technologie pomohou odhalit dosud nezjištěná fakta.

"Studování vzorků od posádek Apolla nám poskytuje informace o historii našeho solárního systému. Na zemi o nich žádný takový záznam neexistuje," doplnil další vědec Jeremy Kent.

Není náhodou, že se Johnsonovo vesmírné středisko rozhodlo poskytnout vzorky ke zkoumání právě letos. V září tomu bude přesně 50 let od chvíle, kdy člověk poprvé přistál na Měsíci.

reg/Kateřina Vodvářková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz