Levandule

Samosběry táhnou i u bylin, na Břeclavsku nabízejí levanduli

Samosběr je u nás stále oblíbenější a to nejen u ovoce. Vedle jahod nebo třešní si můžeme sami nasbírat třeba i voňavé květy levandule. A nemusíme kvůli tomu jezdit ani do Francie. Na několika místech v republice levandulová pole kvetou. Do Staroviček na Břeclavsku se vypravil i štáb TV Nova.

Takový pohled na kvetoucí lány levandule se vám naskytne jen jednou za rok. Voňavá bylinka je symbolem Francie ale ideální podmínky pro pěstování má i u nás. Do Staroviček se na levandulovou farmu chodí kochat stovky lidí denně.

"Já mám levanduli strašně ráda, tak jsme si udělali pěkný výlet," řekla TV Nova jedna z žen, které přišly na samosběr. Další zase uznávali, že pohled na rozkvetlé levandule stál za cestu z Prahy.

Parkoviště byla plná, na polích zástupy lidí a rozkvetlé levandule voněly na kilometry daleko. Farmáři nachystali návštěvníkům i opalovací křesla, ve kterých se mohli natáhnout a poslouchat hučení včel.

Kdo chce domů suvenýr, může si vlastnoručně natrhat kytici. Samosběry už nejsou jen na jahodách nebo v jablečných sadech, ale kvůli nedostatku brigádníků je využívají i bylinkáři. Světlejší lékařská levandule se dá použít v řadě receptů.

Související obsah

Jedním z nich je třeba limonáda a každá kuchařka prý zvládne i domácí čokoládu nebo levandulový sirup. "Namáčí se to ve vodě jako bezový sirup, přidáte cukr a máte super limču," radí farmářka Lucie Bízová.

Kilogram levandule při samosběru stojí dvě stovky a šikovnější domácí kutil z něho zvládne vyrobit i vlastní mýdlo. Stačí jen rozpustit mýdlovou hmotu, přidat do ní nadrcené bylinky a nalít do formy.

Pravé levandulové mýdlo se prodává za více než sto korun. Z jednoho kilogramu bylinky vyrobíte minimálně deset kusů.

vbo, Josef Svoboda, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz