Domácí

Mladí Češi milují sociální sítě! Tráví na nich nejvíce času z celé EU

Mladí Češi milují sociální sítě! Tráví na nich nejvíce času z celé EU
Zdroj: Profimedia

Až 97 % Čechů ve věku 16 až 24 let používá internet a tráví na něm více času než se svými přáteli nebo rodinou. Podle Evropského statistického úřadu Eurostat spolu s Chorvaty a Dány držíme první místo z celé Evropské unie. Celkově pak sociální sítě využívá až 56 % Evropanů.

Nejenže patříme mezi národ pivařů nebo nejdéle ležíme v nemocnicích z celé Evropské unie, ale také držíme prvenství v používání sociálních sítí. Podle Eurostatu na nich je až 97 % mladých Čechů ve věku 16 až 24 let. S námi se na prvním místě umístili ještě Chorvaté a Dánové. Nejméně je pak využívají Francouzi, a to jen 77 %, nebo Italové se 79 %.

V Evropské unii internet používá 56 % lidí ve věku 16 – 74 let. Oproti roku 2011 vzrostl počet o 18 %. Nejvíce Evropané vytvářejí profily, odesílají zprávy nebo zveřejňují různé příspěvky.

Ze všech členských států pak se svými přáteli a rodinou nejspíš málo času tráví Dánové, kterých je na sociální síti až 79 %. Druhé místo obsadili Belgičané se 73 % a třetí příčku drží Britové a Švédi se 70 %.

Související obsah

Francie opět ukázala, že jim sociální sítě nic moc neříkají, jelikož je využívá jen 42 % z celé EU. Stejně na tom jsou i Italové, těch je 46 %, a Slovinců 49 %. Co se týče starších lidí ve věku 65 až 74 let, ti podle Eurostatu internet v oblibě nemají.

"Nepřekvapí naopak, že starší lidé v EU využívají sociální sítě o poznání méně. Jen necelá pětina, přesněji 19 procent, populace EU je na sociálních sítích aktivní. Třeba v Bulharsku je to jenom osm procent. Najít Bulhara důchodového věku, který by byl na sociální sítí, je tak podobně obtížné jako najít mladého Čecha, který na ní není," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Aktivita na sociálních sítí má řadu faktorů. "Roli hraje přístup k internetu nebo chytrým mobilním telefonům, který je například v Itálii v rámci EU poměrně nízký. Do výsledků ale promlouvají také kulturně-historické faktory, které se promítají třeba do obav ze ztráty soukromí či anonymity. Důležitá je i gramotnost ve využívání moderních informačních a komunikačních technologií, která je obecně vyšší u mladších lidí," doplnil Kovanda.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz