Europoslanci

Při hymně EU se Farage a spol. otočili zády. SPD zůstala sedět

Europoslanci Strany pro brexit se při hymně Evropské unie otočili zády. Učinili tak na prvním zasedání Europarlamentu v úterý ve Štrasburku. Dva čeští zástupci zůstali při Ódě na radost sedět, stejně jako další protiunijní reprezentanti Francie nebo Itálie.

Europoslance, kteří při neoficiální hymně EU nepovstali, případně se otočili ke zdi, kritizoval končící předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. "Je to otázka respektu. Nemusíte sdílet hodnoty Evropské unie, ale když slyšíte hymnu, postavíte se," citoval Tajaniho portál The Guardian.

Podle Nigela Farage, který Stranu pro brexit založil, chtěli protiunijní europoslanci vyjádřit "tichý vzdor". Připojili se k nim také čeští zástupci Ivan David a Hynek Blaško, zvolení za SPD. Ti při hymně zůstali sedět, podobně jako někteří reprezentanti Francie či Itálie.

"Nepovažujeme EU za stát a Beethovenovu Ódu za radost nepovažujeme za hymnu státu. Když toto nádherné hudební dílo zní v koncertních síních, lidé také nevstávají, ale s dojetím poslouchají, sedíce v hledišti," uvedl k rozhodnutí Davida a Blaška předseda SPD Tomio Okamura.

Farage si za gesto vyloužil kritiku také od svých britských kolegů. "Opravdu je lidé zvolili kvůli tomuhle? Je to hloupý čin, navíc plný zlosti," napsala na twitter europoslankyně zelených Catherine Rowettová. Nesouhlas vyjádřili i labouristé a liberální demokraté.

Související obsah

A otočku ke zdi kritizovala na sociálních sítích také veřejnost. Desítky lidí ji označili za "trapnou" či "hloupou". Jiní vtipkovali o dětinskosti Farageových europoslanců. "Taky dali na předsedovu židli napínáček a napsali 'Juncker nemá pindíka' na záchodky," napsala na twitter Soula.

V úterý dopoledne se Evropský parlament poprvé sešel v novém složení, zvoleném v 28 zemích EU na konci května. Ve středu od devíti hodin by měli europoslanci jednat o novém předsedovi Europarlamentu. Nového šéfa Evropské komise pak budou volit v polovině července.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz