Věznice

Věznice jsou přeplněné! Nové ale stavět nebudou, ani v Králíkách

V Česku se zatím nové věznice stavět nebudou, přestože ty staré jsou přeplněné. Vězeňská služba chce naopak rozšiřovat současná zařízení tak, aby se do nich vešlo dalších 400 vězňů. A to znamená, že stavět se nebude nové vězení ani v Králíkách na Orlickoústecku. Přímo ve městě to potvrdila ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která tam vyrazila na svou první větší cestu.

Před třemi lety ospalé městečko v Podhůří Orlických hor zažilo nebývale velkou demonstraci. Stovky lidí jednohlasně na náměstí zpívaly hymnu a v referendu pak řekly věznici ne.

Místním stačila zkušenost s dětským domovem, kde chovanec zapíchnul šroubovák do krku vychovatele. Ve stejné budově měla být věznice a radnice i kraj začaly vymýšlet krizové scénáře.

"Musíte počítat s nárůstem nežádoucích jevů," tvrdil v lednu starosta Králík Václav Kubín. "Je potřeba zvýšit bezpečnostní opatření ve městě samotném, a to navýšením policistů," plánoval zase hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová ve středu osobně přijela do Králík, kde chtěla oznámit, co s budovou bude. Do poslední minuty nechala dokonce napnutého i starostu. "Rozhodli jsme se, že tady věznice nebude," prohlásila Benešová a vysloužila si tím potlesk.

Budova, kde mělo vězení být, je téměř prázdná. Většina vybavení už tady není. Králické radnici by se líbilo, kdyby tu vznikl například domov důchodců.

Související obsah

V České republice je v současné době 35 věznic, deset z nich je vazebních. "Aktuálně nebudeme stavět žádnou novou věznici," informoval generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

Vězeňská služba vyrazila cestou rozšiřování kapacity v současných objektech, a to konkrétně ve Světlé nad Sázavou a v Ostrově nad Ohří. Má tam být místo pro dalších 400 vězňů.

Kapacita českých věznic je už teď ale překročena až o tisíc vězňů a další tři tisíce odsouzených, kteří by měli být za mřížemi, do výkonu trestu z různých důvodů nenastoupili. Ministryně spravedlnosti je proto pro častější využití podmínečného propuštění anebo pro alternativní formu peněžitých trestů.

Petr Brzek/epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz