Majetkové přiznání

Politici zveřejnili majetková přiznání. Podívejte, za co utrácejí!

Čeští poslanci zveřejnili svá majetková přiznání, která museli podat do konce června. Ukládá jim to totiž zákon o střetu zájmů. Ve veřejném registru je tak možné zjistit, jak ke svému majetku přišli, a prakticky všechny jejich pohledávky, které převyšují stotisícovou hranici. Najdou se ovšem i tací, kteří uvádějí mnohem nižší částky než ve skutečnosti.

Necelých sto korun, které premiér Andrej Babiš získal od honební společnosti Miroslavy Sršňové. I takovou položku lze nalézt v majetkovém přiznání předsedy vlády. A to přesto, že v jeho přehledu jsou ve většině spíše milionové částky.

V majetkových přiznáních politiků lze najít různé položky, velmi často jde o nově pořízená auta. Hned dvě taková si dopřál předseda komunistické strany Vojtěch Filip. A to dohromady za 730 tisíc korun. "Rapid je koupený zvlášť za 320 tisíc korun a vůz byl financován i za pomoci úvěru 200 tisíc korun," sdělil Filip.

Podobnou radost si udělal i Petr Fiala z ODS. Ten si pořídil motorové vozidlo za více než 975 tisíc korun. A od loňského roku má šéf občanských demokratů a poslanec také nový byt, který ale získal darem. "Koupil jsem ojetý automobil, část peněz na jeho nákup byla pokryta z prodeje mého předchozího vozu," doplnil Fiala.

Pestřejší je majetkové přiznání předsedy SPD Tomia Okamury. Ten kromě politiky totiž i rozsáhle podniká. Má také hypoteční úvěr na atypický dům, který staví v Praze 6.

Hypotéku přiznal i Ivan Bartoš z České pirátské strany. Dohromady splácí více než jeden a půl milionu korun. A stejně tak úvěr na bydlení splácejí předseda KDU-ČSL Marek Výborný a šéf sociální demokracie Jan Hamáček. Nové bydlení si za dva a půl milionu pořídil také Vít Rakušan ze Starostů a nezávislých.

To předseda parlamentní strany TOP 09 Jiří Pospíšil své majetkové přiznání do konce června zveřejnit nemusel. Zastává totiž funkci europoslance, a tak pro něj platí jiná pravidla.

Majetková přiznání ale muselo zveřejnit všech 200 českých poslanců. Zajímavou položku najdeme například i v tom poslance za TOP 09 Karla Schwanzenberga. Ve svých 81 splácí úvěr v hodnotě přesahující 45 milionů korun. Rozhodl se rekonstruovat nemovitost v centru Prahy. A vlastní také dvě vodní plochy.

Související obsah

Poslanec za SPD a místopředseda strany Radim Fiala zase uvádí, že získal více než sedm a půl milionu korun jako jiné majetkové výhody. Pod ty spadají podle právníků veškeré výhody, které zákonodárce získal díky výkonu svého povolání. Může to být tedy například odkoupení bytu za lepší cenu, kterou mu někdo nabídne právě proto, že je poslanec. Nespadají sem ale ani příjmy, ani odměny

Rozruch vzbudilo majetkové přiznání druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Ten uvedl, že vlastní pohledávku o celkové částce dva miliony korun. Jenže týdeník Respekt připomněl, že Faltýnek má další pohledávku. V minulém roce totiž půjčil čtyři miliony svému synovi. A tuto pohledávku v přiznání neuvedl. Sám poslanec argumentuje tím, že nevěděl, že musí uvádět i půjčku synovi a do dokumentu ji doplní.

Háta Sassmannová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz