Lvíče

Nálož roztomilosti. Lvíčata ve Dvoře Králové už jsou ve výběhu!

Nálož roztomilosti. Lvíčata ve Dvoře Králové už jsou ve výběhu!
Zdroj: ZOO Dvůr Králové

Mláďata lva berberského, která se před dvěma měsíci narodila v zoo ve Dvoře Králové nad Labem, už se rozkoukávají ve výběhu. Lvíčata se tu povedlo odchovat po dlouhých třiceti letech.

Lvíčci přišli na svět desátého května, matka je nosila pod srdcem tři a půl měsíce. "Khalila je prvorodička, což bývá zejména u šelem vždy trochu riziko. Přesto porod proběhl hladce a novopečená máma se začala o koťata hned zkušeně starat,“ popsal na stránkách zoo ošetřovatel Radek Hlávka.

Chlupáči zatím sají jen mléko od mámy, pomalu se už ale začínají zajímat také o maso. Když se mláďata narodila, vážila dvě a půl kila, teď už je to přibližně trojnásobek.

Po osmi týdnech se lvíčata poprvé podívala také ven. "Zatím je do venkovního výběhu pouštíme obden v dopoledních hodinách a postupně je učíme, aby si zvykla na nový režim,“ vysvětlil Hlávka.

Související obsah

Sedmiletého Barta, který je otcem lvíčat a ve Dvoře Králové je od roku 2014, zatím ošetřovatelé od samice s mláďaty oddělili. Do budoucna ale počítají s vytvořením rodinné smečky.

Lvíčata se původně narodila tři, zahrada ale jednoho z novorozených samečků nechala uspat. "Jakmile mladí samci dospějí, odcházejí ze skupiny a zakládají si vlastní smečky, případně vyženou stávajícího vůdce skupiny. Chovat více samců pohromadě v rodinné skupině v lidské péči je proto komplikované a my musíme chov z tohoto důvodu regulovat,“ vysvětlil krok vedoucí zoolog Jaroslav Hyjánek.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz