Eurostat

Sex, drogy a alkohol. V Evropě jsme v neřestech špička

Statistický úřad Evropské unie (Eurostat) v tomto týdnu vydal mezinárodní údaje o tom, jak si jaká země vede v libosti k prostituci, alkoholu, kouření a drogám. Česká republika se drží v předních příčkách. Evropa si vede o něco lépe.

8,2 procenta. Přesně tolik jsou Češi schopni utratit ze svých měsíčních nákladů na koupi tabákových výrobků, drog, ale třeba i za sexuální služby. "Lepší“ už jsou v tomto jedině Lucemburčané, kde je o tyto záliby o něco větší zájem. Podle statistiků Eurostatu jsou nejasketičtější Nizozemci a Němci i Rakušané, kteří utratí ze svého měsíčního příjmu maximálně 3,3 procenta.

Na výsledky upozorňuje i ekonom Jiří Kovanda ze společnosti Czech Fund. Podle něho je důležité výsledky nebrat zcela tak, jak jsou podána. Na vině je ihned několik faktorů. "Údaje je třeba brát s jistou rezervou, neboť se v nich zrcadlí třeba i odlišná cenová, a tedy i daňová hladina konkrétních položek spotřeby v jednotlivých zemích EU či stupeň celkové ekonomické rozvinutosti,” řekl.

Související obsah

V celkovém světovém porovnání Češi za prostituci utratí 0,2 procenta ze svých měsíčních příjmů. Za drogy utratíme až 0,4 procenta, na samé „drogové“ špičce se drží Itálie, kde lidé utratí až 1,5 procenta z výplaty. Za alkohol měsíčně utratíme klidně až 3,3 procenta, tudíž jsme v evropském žebříčku na pátém místě. Před námi už jsou pouze Estonci či Poláci.

Proč tolik utrácíme za alkohol? Podle ekonomů za to může příliš nízká cena alkoholu na českém trhu. "Zde ovšem roli hraje pověstně levné české pivo, jehož láce je ještě zřetelnější ve vztahu ke kupní síle Čechů,” popsal situaci Kovanda. Dle něho může dojít ke změně v momentě, kdy se zdraží veškeré tabákové výrobky i alkoholické nápoje.

Vláda zatím projednává návrh, který počítá s 10 procentním navýšením. Nový zákon by mohl začít platit už začátkem příštího roku. V případě platnosti se jednotlivé položky zdraží až o několik desítek korun.

Související obsah

Kabinet své jednání odůvodňuje tak, že pouze bojuje proti těmto neřestem. Naopak podle některých ekonomů se tak stát snaží získat do státního rozpočtu i tolik potřebné finance. Podle posledních informací stát nehospodaří zrovna dobře a hrozí, že bude ke konci roku ve schodku 40 miliard korun.

bk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz