Cestování

Vezete si z dovolené suvenýr? Za některé hrozí i vězení! PŘEHLED

Vezete si z dovolené suvenýr? Za některé hrozí i vězení! PŘEHLED
Zdroj: TV Nova

Voňavý tabák do vodní dýmky, místní pálenka nebo mušle vylovené z mořského dna. Suvenýry si z letních dovolených vozí většina turistů, protože chtějí mít kromě vzpomínek i nějakou památku, na kterou si mohou sáhnout. Nejde ovšem přivézt vše a v libovolném množství.

Na pozoru byste se měli mít obzvlášť v případě, že se vracíte do vlasti ze země mimo EU – tedy například z populárního Egypta, Tuniska či Turecka. Evropské úřady totiž přísně hlídají, co si turisté vezou zpátky na památku a kolik toho je – jinak je třeba platit za dovoz daně.

Pokud jde o alkohol, tak si turisté mohou dovézt až čtyři litry vína bez bublinek a 16 litrů piva. Krom toho si můžete přivézt až litr destilátu s objemem alkoholu přes 22 procent nebo litr lihu s obsahem přes 80 procent NEBO dva litry šumivého či alkoholizovaného vína (sem patří například sherry či portské víno).

Typy alkoholu lze přitom kombinovat – je v pořádku vézt si domů na památku třeba půl litru exotické pálenky a k tomu litr portského. Podobné limity platí i pro dovoz cigaret či jiných tabákových výrobků.

Související obsah

"Podle toho, do které země EU cestujete, můžete narazit na nižší nebo vyšší limit. Jestliže některá země Unie uplatňuje nižší limity, může je buď uplatňovat pouze pro ty, kdo cestují po zemi a po moři (Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Řecko a Slovensko), nebo pro všechny cestující (Estonsko a Rumunsko),“ píše se na stránkách EU pro cestovatele.

I tady lze kombinovat a přivézt si třeba poměrnou část cigaret a doutníků. Do zvýšení limitu se ovšem v tomhle případě nedají započítat děti mladší 17 let, které nesmějí převážet ŽÁDNÝ alkohol či tabák.

"Množství ostatního zboží, které smíte přepravovat, nesmí přesáhnout hodnotu 300 eur na osobu, v letecké a lodní přepravě je to pak 430 eur na osobu. Některé země EU uplatňují u osob mladších 15 let nižší dovozní limit zboží ve výši 150 eur,“ upozorňuje dovolenkáře EU. Mezi ostatní zboží patří třeba parfémy.

Samostatnou kapitolou je pak převoz zvířat a rostlin. Většina států v Evropě totiž úzkostlivě hlídá, aby si turisté z dovolených nevozili domů ohrožené druhy zvířat a rostlin nebo suvenýry z nich. Pokud si nejste jistí, zda se vás to může týkat, podívejte se na stránky ministerstva životního prostředí nebo se zkuste poptat u cestovní kanceláře.

Související obsah

Problémy můžete mít například s výrobky ze želvoviny nebo s mušlemi. Ty je v rámci EU možné zakoupit a převézt, nezapomeňte si však schovat účtenku. V Turecku mušle raději nekupujte. Na jejich vývoz je podle portálu Letuška totiž potřeba zvláštní povolení.

Obezřetnost je na místě i při nákupu suvenýrů s náboženskou tématikou. Třeba země, kde převládá buddhismus, si zpravidla přísně hlídají, jak velkého Buddhu si turisté odvážejí domů. Pokud nechcete mít problémy, zkuste se vejít do 15 centimetrů.


Přehled rizikových suvenýrů z jednotlivých zemí:

Podívejte se na reportáž o zabavených suvenýrech:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz