V noci ze středy na čtvrtek museli záchranáři převézt 27 dětí a jednoho dospělého z dětského tábora v Žerotíně na Lounsku do pěti různých nemocnic. Otrávili se zřejmě z jídla. Některé z dětí jsou stále hospitalizované, jiné už propustili. Případem se zabývá krajská hygiena.
Tématický tábor inspirovaný ságou o čaroději Harrym Potterovi pro téměř tři desítky dětí ve věku 7 až 14 let předčasně skončil. Po středeční večeři se jim udělalo špatně a začaly zvracet. "Potíže charakteru zvracení, bolesti břicha, nějaký ten průjem. Zároveň tam byla i dospělá osoba, která měla výraznější zažívací potíže," uvedl mluvčí záchranářů Prokop Voleník.
Sedmadvacet dětí a jednoho dospělého ještě tu noc záchranáři odvezli do pěti různých nemocnic. Některé z dětí zůstaly hospitalizované i dneska, většinu z nich ale už z nemocnice propustili. Někteří rodiče se rozhodli odvést děti z tábora domů.
Táborem se už zabývá i krajská hygiena, která tam od rána provádí kontrolu. Zajímá se především o to, za jakých podmínek se tam skladují potraviny.
Příčinou otravy byly zřejmě zapečené těstoviny, které byly ve středu k večeři. "Z prvních výpovědí nemocných dětí se pravděpodobně bude jednat o nedostatečně tepelně zpracované jídlo," řekla ředitelka krajské hygieny Lenka Šimůnková.
Zapečené těstoviny jsou přitom na seznamu jídel, které jsou na dětských táborech zakázané kvůli tomu, že je u nich velké riziko zdravotních potíží. "Prostě tam, kde se dávají vajíčka a maso, uprostřed pekáče hrozí, že nebudou dostatečně tepelně zpracovány," dodala Šimůnková.
Vedení tábora se k situaci příliš vstřícně nepostavilo. "Dneska tady máme tolik práce na řešení, že nemáme čas na to se k něčemu vyjadřovat. Rodiče dětí, který mají získat informace, už jsou informování ode mě," řekla programová vedoucí tábora. Podle informací televize Nova bude tábor pro děti, které si rodiče neodvezou, pokračovat.
S problémy se ve čtvrtek potýkal i tábor ve Vacíkově na Příbramsku. Tam krátce před 13. hodinou došlo k požáru hájenky, hasiči museli vyhlásit II. stupeň požárního poplachu. Třicet dětí a pět dospělých před ohněm včas utekli do bezpečí, dvě děti ale záchranáři museli ošetřit. "Jedno z nich bylo nadýchané, druhé zraněné," řekla mluvčí hasičů Vladimíra Krekerová. Příčina požáru zatím není známá.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz