Amsterdam

Amsterdam bez červené čtvrti? Ženy ve výlohách chtějí zakázat

Amsterdam bez červené čtvrti? Ženy ve výlohách chtějí zakázat
Zdroj: Profimedia

Amsterdam možná přijde o svoji ikonickou Čtvrť červených luceren (Red Light District). Starostka Femke Halsemová chce místo, kde se ženy ve spodním prádle vystavují ve výlohách, uzavřít.

Nizozemské hlavní město má poprvé ve svém čele ženu a ta se rozhodla bojovat s prostitucí. Slavnou Čtvrť červených luceren navrhla Femke Halsemová uzavřít. "Musíme se odvážit pomyslet na tuto čtvrť bez prostituce," citoval ji portál The Guardian.

Ženy, které se ukazují ve výlohách polonahé nebo ve spodním prádle, jsou podle ní pouhou turistickou atrakcí. "Smějí se jim, často nadávají a fotí si je bez jejich svolení. (...) Ta čtvrť musí být tišší, čistší a lidé v ní musí chtít bydlet," doplnila Halsemová.

Kromě uzavření celé oblasti se nabízí ještě další řešení - zakázat protitutkám, aby se vystavovaly ve výlohách, ale zachovat možnost poskytovat jejich služby, výlohy přesunout na okraj města, nebo naopak otevřít více podobných míst, aby se snížila poptávka.

V takovém případě by mohly být v okolních ulicích rozmístěny turnikety, aby "ochránily část veřejnosti, která tam nepotřebuje nebo nechce být". Starostka chce docílit menší míry prostituce a obchodování s lidmi ve městě. O věci bude jednat přes léto.

Související obsah

Ihned poté, co záměr oznámila, se ale proti Halsemové zvedla vlna kritiky. Skupina lobbistů, nazvaná Red Light United (RLU, Sjednocené červené lucerny), oznámila, že podle průzkumu, který provedla mezi 170 prostitutkami, 90 % z nich chce ve výlohách pracovat.

"Prostitutky jsou také lidé a mají právo na místo, kde by pracovaly. Přemístění jejich práce jinam není řešením, protože zákazníci nebudou vědět, kde je hledat. Nebo snad bude Halsemová organizovat autobusové výlety do Westelijk Havengebied (čtvrť Amsterdamu - pozn. red.)?" ptá se člen RLU s přezdívkou Foxxy.

Podle starostky je ve Čtvrti červených luceren zhruba 330 výloh, ve kterých se ženy ukazují. Většina z nich přitom nejsou Nizozemky, ale cizinky, které tam mohl dostat gang pašeráků lidí, tvrdí Halsemová. "Dlouhou dobu panovala sentimentální představa námořníků, kteří se po měsících plavby vrací do náruče Holanďanky. Jenže teď je to jinak," prohlásila.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz