Domácí

Máte trabant po uprchlících z NDR? Ambasáda hledá pamětníky

Máte trabant po uprchlících z NDR? Ambasáda hledá pamětníky
Zdroj: Profimedia

Německo si letos připomíná 30 let od útěku tisíců východních Němců z komunistické NDR přes pražskou ambasádu do západní NSR. Ambasáda nyní oslovuje všechny Čechy, kteří by doma mohli mít nějakou vzpomínku na podzim 1989, aby se ozvali a pomohli poskládat střípky příběhů těchto uprchlíků za svobodou.

Ambasáda NSR se na podzim 1989 stala významným místem německých a evropských dějin. V zahradách Lobkowického paláce se od léta tísnily tisíce Němců z komunistické NDR, kteří doufali, že jim bude umožněno vycestovat do svobodného západního Německa.

Vzdali se svých domovů, práce, majetku. Ve svém trabantu nebo wartburgu přijeli do Prahy, auto nechali odstavené na ulici a překonali vysoký plot ambasády. Zde pak dlouhé týdny doufali, že se jim podaří dostat na Západ. Ulice kolem velvyslanectví byly obšancované policií i Státní bezpečností. Často se stávalo, že z plotu strhávali ty, kteří se přes něj chtěli dostat na pozemek ambasády. Na zahradě pak přežívali v provizorním uprchlickém táboře v šílených podmínkách až do 30. září 1989.

V ten den vystoupil na balkon velvyslanectví západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher. Asi 4000 uprchlíků z východu oslovil „Milí krajané,“ za což sklidil obrovský aplaus. Následoval ještě větší jásot, když oznámil, že jejich cesta za svobodou je volná.

Východoněmecký komunistický režim se v následujících týdnech zhroutil a už 3. října 1990 se oba rozdělené státy sloučily do jednoho Německa.

Na ulicích Malé Strany v okolí ambasády zůstaly po uprchlících stovky trabantů a wartburgů s východoněmeckými poznávacími značkami i hromady věcí, které s sebou Němci neodvezli.

Související obsah

Německá ambasáda v Praze shání fotografie z podzimu 1989, nebo i artefakty, připomínající útěk tisíců Němců z komunistické NDR. „V případě, že jste se nějakým způsobem podíleli na událostech, které se na velvyslanectví odehrávaly nebo jsou s ním spojeny, že jste je ať už oficiálně či tajně podporovali či v případě, že se Vás tehdejší události osobně týkali, jsme zvědaví na vaše vyprávění,“ uvádí Německé velvyslanectví na svých stránkách. Své vzpomínky nebo fotografie můžete sdílet zde .


 

Legendární Trabant oslavil výročí. Podívejte se na reportáž:

tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz