Demonstrace

Demonstranti obsadili elektrárnu Chvaletice. Blokovali vjezd

Environmentální aktivisté protestovali v pátek proti elektrárně ve Chvaleticích na Pardubicku. Průvod několika stovek lidí vyšel dopoledne z Řečan nad Labem, byly v něm alegorické vozy a demonstranti s různými transparenty. Podle nich elektrárna příliš znečišťuje ovzduší.

"Uhlí, nebo život", "Výjimky = selhání státu" nebo "Bránit přírodu není zločin". Takové nápisy se našly na transparentech demonstrantů, kteří protestovali proti prodloužení fungování elektrárny ve Chvaleticích. Skandovali hesla "Chvaletice ničí plíce" nebo "Uhlí, ropa, plyn patří do dějin".

Akce nesla název Zachraňme klima, zastavme Chvaletice, skoncujme s uhlím a pořádala ji iniciativa Občané za konec doby uhelné ve spolupráci se sdružením Limity jsme my. Podle organizátorů bylo v průvodu asi 400 až 500 lidí. Krátce před 13. hodinou dorazili k elektrárně.

"Společně s místními dnes demonstrujeme proti výjimkám pro uhlobarony, za čistý vzduch a obyvatelnou planetu pro všechny," uvedlo sdružení Limity jsme my na twitteru. Mezi demonstranty byli také účastníci Klimakempu, který se koná o prodlouženém víkendu ve Veltrubech.

Demonstrantům vadí, že elektrárny, jako je právě ta ve Chvaleticích, patří k největším znečišťovatelům planety a podílí se tak velkou měrou na globálním oteplování. Podle sdružení Europe Beyond Coal navíc elektrárna ve Chvaleticích může během deseti let způsobit až 170 předčasných úmrtí.


Infografika, kam směřuje kouř z elektrárny:

Zároveň protestující rozčílilo, že v tomto týdnu chvaletická elektrárna dostala od Pardubického kraje výjimku z evropských limitů na emise rtuti a oxidů dusíku. Úřad sice stanovil určité podmínky, ekologická organizace Greenpeace se ale plánuje odvolat.

Související obsah

Na demonstraci dohlížely desítky policistů, z výšky ji monitoroval také policejní vrtulník. Jinak je od čtvrtka do neděle nad elektrárnou vyhlášena bezletová zóna. Demonstranti provedli i několik "nenásilných akcí občanské neposlušnosti", kterými chtěli znepříjemnit život pracovníkům elektrárny.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz