Evropská komise

Juncker kritizoval výběr své náhrady: "Jsem první a poslední!"

Juncker kritizoval výběr své náhrady: "Jsem první a poslední!"
Zdroj: Profimedia

Končící šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker kritizoval výběr svého nástupce. Evropská rada navrhla na pozici německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Podle Junckera nebyla volba transparentní.

Juncker si na páteční tiskové konferenci v Helsinkách povzdychl, že skončil systém tzv. spitzenkandidátů, kdy každá z politických frakcí v Evropském parlamentu navrhla jedno jméno na pozici šéfa Evropské komise. Z nich pak Evropská rada jedno vybrala a volbu posvětil Europarlament.

"Bohužel se z toho nestala tradice. Byl jsem první a poslední spitzenkandidát," uvedl končící předseda Komise na dotaz jednoho z novinářů. "Ten proces nebyl moc transparentní," dodal ke způsobu výběru své možné nástupkyně von der Leyenové. Uvedla to agentura Reuters.

K německé ministryni obrany dospěla Evropská rada po náročném třídenním jednání. Nejdříve byl na stole návrh socialistů, kteří jako "spitzenkandidáta" vybrali Franse Timmermanse. Toho ale odmítli premiéři zemí Visegrádské skupiny a také Itálie.

 

Související obsah

Von der Leyenovou, která je členkou německé CDU a lidovecké frakce EPP, měl do čela Evropské komise navrhnout předseda Evropské rady Donald Tusk. Nakonec ji schválili zástupci všech členských zemí kromě Německa. Kancléřka Angela Merkelová se při hlasování zdržela.

Více zjistíte v reportáži TV Nova:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz