Mobilní telefon

Víte, co je to nomofobie? Možná jí trpíte a ani o tom netušíte!

Podle nedávného výzkumu má až 60 procent uživatelů mobilních telefonů potřebu být neustále aktivní nebo mít mobil alespoň na dosah ruky. A to prý vede až k závislosti zvané nomofobie. Ta je podle psychologů velkým spouštěčem stresu. Lidé prý mají například v úzkostlivém očekávání zprávy nebo hovoru dokonce pocit, že jim telefon zvoní, i když tomu tak není.

Po mobilu saháme častěji, než třeba po klíčích od bytu. Pokud si ale nedokážete ani na chvíli představit být bez svého mobilního telefonu, je to jasné. Trpíte nomofobií (z anglického no mobile phone fobia) - fobií z toho nemít u sebe telefon.

Mnoho lidí začíná být nervózní již po deseti minutách, kdy svůj mobilní telefon nemohou zkontrolovat. "Vydržím tak hodinu maximálně," prohlásil jeden z mužů, které v rámci ankety oslovil štáb TV Nova. "Nedokážu si představit svůj život bez mobilu," dodal další.

Lidé, kteří mají k nomofobii blízko, svůj telefon kontrolují i každé čtyři minuty. Podle amerického průzkumu by se dokonce až 50 procent mladých lidí raději na týden vzdalo pití kávy či mytí hlavy, než by bylo bez mobilu.

"Nejlepší je prevence, to znamená snažit se najít nějaký prostor během dne, kdy nebudu mít telefon po ruce, snažit se omezit aplikace takovým způsobem, aby nám neposílaly notifikace," nabídl řešení psycholog Ondřej Pečený.

Související obsah

Kvůli potřebě mít mobil neustále u sebe a reagovat na každé zazvonění jsou lidé neschopni se koncentrovat. Nesoustředěnost se pak přenáší do dalších oblastí života, třeba na pracovní výkon.

Většina Čechů má mobil i v posteli a používá ho nejen před spaním a během noci, ale i bezprostředně po probuzení. Průměrný uživatel svůj mobil zkontroluje až 47krát denně, 85 procent z nich to dělá i tehdy, když hovoří se svými přáteli.

Jana Schillerová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz