Domácí

Cestující první třídy byli v šoku! Ve vlaku si neměli ani kam sednout

Cestující první třídy byli v šoku! Ve vlaku si neměli ani kam sednout
Zdroj: Twitter

Takovou cestu vlakem ekonom Lukáš Kovanda rozhodně nečekal. I když si v neděli zaplatil první třídu, nebylo si kam sednout a lidé posedávali i na zemi. Prostor totiž zaplnili cestující z druhé třídy. Podle Českých drah se jedná o běžný postup, a pokud nejsou lidé spokojeni, mohou žádat kompenzaci.

V neděli se lidé vraceli domů z víkendu a využili k tomu cestu vlakem. Mezi nimi byl i známý ekonom Lukáš Kovanda. Toho  překvapilo, že se první třída, do které si koupil lístek, zaplnila tak, že lidé seděli namačkaní na zemi.

"Ten pocit, že člověk z daní přispívá na to, aby si nesedl ani v první třídě. Vlastně to není jen pocit, to je realita dotačního populismu," uvedl Kovanda na svém twitteru.

Souhlasili s ním i další lidé. "Takhle v ČR vypadá první třída? Pardon, ale to je třetí třída v Číně," napsal jeden z uživatelů pod příspěvek. "Zrovna dneska jsem zírala v EC na cestě z Brna. Sama jsem měla místenku, takže v pohodě, ale představa, že zaplatím za první třídu a sedím na zemi…nechápu, jak můžou prodat víc jízdenek, než kolik je sedadel," přidali se další.

Vlakem jel Kovanda odpoledne z Olomoucka do Prahy. Zaplnění první třídy se některým cestujícím nelíbilo a řešil to s nimi i personál. "Průvodčí řekl, že ti lidé, co sedí v uličkách, jsou z druhé třídy. Lidé se tak promíchávali," popsal Kovanda situaci pro TN.cz.

Související obsah

České dráhy uvedly, že se jedná o běžný postup, když je cestujících hodně, aby jim bylo umožněno dostat se tam, kam potřebují. "Možné to je, když je vlak zaplněný a pokud to povolí personál. Řeší se to podle situace na místě," řekl portálu TN.cz Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah.

Většina vlaků nemá povinnou rezervaci místa, není potřeba si pořídit místenku. Pokud však chcete mít jistotu, že budete sedět na sedadle, můžete si místenku pořídit při nákupu jízdenky. Výjimkou jsou vlaky SuperCity, kde je místenka povinná.

Pokud je vlak přeplněný a cestující první třídy si nemají kam sednout, mohou pak požadovat po Českých dráhách kompenzaci. Obrátit se mohou lidé na průvodčího, telefonní linku 221 111 122 nebo email info@cd.cz. Cestující mají právo na jednorázové odškodnění ve výši 30 Kč, informovaly České dráhy na svém webu

reg, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz