Domácí

Parvoviróza může psa i zabít! Kvůli nákaze uzavřeli celý útulek

Parvoviróza může psa i zabít! Kvůli nákaze uzavřeli celý útulek
Zdroj: Thinkstockphotos

Nebezpečnou parvovirózou se nakazilo několik psů v útulku v Bohumíně. Do odvolání je uzavřen a v karanténě. Nákaza je nebezpečná především pro štěňata a neočkované mladé psy. Útulek problém řeší už podruhé za poslední měsíc a nabádá veřejnost, aby očkování nepodceňovala. Nemoc může mazlíčky i zabít.

"Od dneška je útulek opět až do odvolání v karanténě, není ani otevřen pro veřejnost a není možné venčení,“ uvedl Psí útulek Bohumín minulý čtvrtek na facebooku. Zaměstnanci se totiž potýkají s parvovirózou, která se objevila už podruhé za poslední měsíc. A potýkají se s ní i jinde v Česku, nejen v Bohumíně.

Útulek nemoc objevil u psa, kterého zachránili strážníci na konci června z Rafirenského lesíku, kde byl uvázaný, informovalo město na svém webu. "Osm dnů se jevil jako zdravý, pak dostal průjem. Okamžitě jsme kontaktovali veterináře, který potvrdil parvovirózu. Útulek jsme museli znovu zavřít a začít fungovat v režimu karantény,“ uvedl správce útulku Petr Biernat.

Útulek teď bude muset provést dezinfekci, kterou už absolvoval i před třemi týdny. "Parvoviróza sice není přenosná na člověka, ale člověk ji může přenášet například na botách, oděvu či na rukou," dodal Biernat.

Na facebooku také zaměstnanci informovali o tom, že je těžké se parvovirózy zbavit. Když k nim někdo přiveze psa, zpočátku nemusí jevit známky nákazy. Ta se totiž projevuje třeba za deset dnů. "Nejvíce ohrožená jsou štěňata a pejsci do jednoho roku, ti totiž nemají vytvořený dostatek obranných látek i přesto, že jsou očkovaní," napsal útulek na facebook.

Související obsah

Zaměstnanci apelují na veřejnost, aby vždy nechala očkovat své štěně nebo psa mladšího jednoho roku. "Někdo nechá zvíře naočkovat jen na vzteklinu, což je povinné, ale to nestačí. Je nutné jej očkovat i proti dalším nemocem, které jsou pro mazlíčky nebezpečné. Patří sem například psinka, infekční hepatitida, parainfluenza, leptospiróza a právě parvoviróza. Ta se projevuje silným krvavým průjmem a úporným zvracením. Bez léčby zvíře zemře na dehydrataci," dodal Biernat.

Zdrojem nákazy je trus infikovaných psů. Může být ale obsažena i v moči nebo ve slinách. Při 20 °C virus může přežít až tři měsíce a při teplotě 4 °C dokonce půl roku. "K infekci dochází pozřením potravy nebo vody obsahující virus," vysvětlila Veterinární nemocnice Stodůlky na webu.

reg, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz