Domácí

Rodiče kvůli postižení dcery žalují nemocnici, soud žalobu zamítl

Olomoucký okresní soud ve středu zamítl žalobu rodičů na Fakultní nemocnici Olomouc kvůli údajně špatnému postupu při komplikovaném porodu. Holčička se narodila těžce postižená v říjnu 2010. Rodina se několik let s nemocnicí soudí.

Dětská mozková obrna, epilepsie, bronchitida, nemocné srdce. Téměř nevidí, neslyší, nemůže polykat a výživu dostává jen přes sondu. Tím od narození trpí devítiletá Lucinka.

"Ona má vymazány základní neurologické reflexy, máme ji doma. Tyhle ty děti většinou nepřežívají desátý rok života," popsal otec Lucinky Vlastimil Blaťák.

Podle rodičů za její stav můžou lékaři nemocnice. Podle nich použili v Česku zakázanou metodu při porodu. Mělo jít o takzvanou Kristellerovu expresi, to je zatlačení loktem na břicho rodičky, což má za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte. Nemocnice ale jakékoliv pochybení odmítá. Rodina, která má Lucinku v domácí péči, se už několik let s nemocnicí soudí. Požaduje skoro 17 milionů korun jako odškodné.

Související obsah

Žalobu rodiny už jednou okresní soud zamítl, teď se tak stalo i podruhé. Podle soudce totiž znalecké posudky neprokázaly, že by lékaři pochybili. Otec Lucinky se ovšem nechal slyšet, že spor povede až k Evropskému soudu pro lidská práva.

V Olomouckém kraji jde o jeden z největších a nejdéle trvajících soudních případů kvůli podezření na zanedbání zdravotní péče.
 

Lucie Cochlarová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz