Pes

Psy hyenovité čeká cesta kolem světa. Z Česka letí až do Sydney

Královédvorská zoo ve čtvrtek ráno vypravila svá zvířata na nejvzdálenější místo ve své historii. Jde o čtyři psy hyenovité, které čeká dlouhý transport do zoo v australském Sydney. Zvířata před sebou mají třicetihodinovou cestu a absolvují ji bez uspání.

Čtyři statné samce umístili zoologové do přepravních beden ve čtvrtek v šest hodin ráno. Čeká je třicetihodinový převoz, při kterém musí zvládnout cestu dlouhou 16 700 kilometrů. "Bojíme se průtahů, ještě dnes ráno jsme vyplňovali dokumenty pro australskou stranu,“ komentovala zooložka královédvorské zoo Gabriela Linhart.

Příprava šelem začala už před měsícem, a to velmi přísnou karanténou a udržováním dobré kondice. Psi cestu totiž absolvují bez uspání i utlumujících léků. Čeká je pouze napájení při mezipřistání v Kataru. Nejdelší transport v historii královédvorské zoo by měl trvat do pátku, kdy by měla zvířata v Austrálii přistát. V Sydney si je převezmou tamní ošetřovatelé.

Související obsah

Psi hyenovití jsou v přírodě téměř vyhubení. Jejich domovinou je Afrika, kde žije asi 1500 dospělých jedinců. Vynikají rychlostí běhu. Při útoku to "vytáhnou" až na sedmdesát kilometrů v hodině - tedy jako šlechtění chrti. Narozdíl od nich jsou to vytrvalci a dokáží kořist pronásledovat velmi dlouho.

"Mají perfektní strategii lovu a říká se, že co si vyhlédnou, to uloví,“ popsala zvíře Linhart. Dvorský safari park patří v chovu psů hyenovitých mezi světovou špičku. Od roku 1970 se tam do dospělosti podařilo odchovat více než sto padesát mláďat.

ts, Ivan Berka, TN.cz

K tématu Pes

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz