Francie

Sklenka džusu či limonády denně zvyšuje riziko rakoviny, zjistili vědci

Sklenka džusu či limonády denně zvyšuje riziko rakoviny, zjistili vědci
Zdroj: Getty Images

Fanoušky sycených limonád nebo džusů nová studie nepotěší. Podle ní totiž stačí pít jen 100 mililitrů džusu nebo třetinu jedné obyčejné plechovky limonády denně po delší dobu a riziko výskytu rakoviny stoupne až o 18 procent. Do výzkumu bylo zahrnuto více než 100 tisíc dospělých.

"Výsledky výzkumu ukazují, jak se procentuálně zvyšuje riziko výskytu všech druhů rakoviny a zvlášť rakoviny prsu," uvedl Ian Johnson, nutriční odborník z Quadram institutu.


Nová studie říká, že stačí pít dlouhodobě malou skleničku džusu nebo sycené limonády denně, a riziko výskytu rakoviny stoupne o 18 procent. Pokud hovoříme konkrétně o rakovině prsu, je to až o 22 procent.Hlavní autorkou studie, které se účastnilo více než 100 tisíc dospělých Francouzů, je Mathilde Touvierová. Právě ta ji společně s týmem publikovala v medicínském časopisu BMJ. "Tvrdí, že je alespoň vidět, jak by bylo snížení obsahu cukru v nápojích prospěšné pro naše tělo," píše portál CNN.com


"Cukr je opravdu hlavní problém. Při vysoké konzumaci sycených nápojů navíc hrozí obezita a ta je sama o sobě rizikovým faktorem rakoviny," dodává Touvierová ze zdravotního výzkumného institutu při pařížské univerzitě.


Související obsah


Slazené nápoje však lidé nemusí vyřadit úplně. Není jen vhodné je pít denně. "Pro veřejnost je důležité vědět, že všechny nápoje – ať už s cukrem nebo bez – mohou být dále součástí vyvážené stravy," řekla Danielle Smotkinová, mluvčí Americké nápojové asociace.

han, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz