Zahraničí

Na sídlo ukrajinské televize 112 někdo zaútočil granátometem

Sídlo televizní stanice v Kyjevě se stalo terčem teroristického útoku. Neznámí pachatelé na budovu v noci vystřelili z granátometu. Nikdo zraněn nebyl. Televizní stanice 112 je známa napojením na proruské podnikatele a politiky. Napětí v zemi se zvyšuje před blížícími se volbami do ukrajinského parlamentu.

"Střela RPG explodovala po nárazu do budovy televizní stanice kolem čtvrté hodiny ranní. V tu dobu byla v budově jen ochranka a technický personál. Nikdo zraněn nebyl. Policie označila incident za teroristický čin," ohlásil moderátor ukrajinské stanice 112.

Na sociální síti zveřejnila televizní stanice záběry z bezpečnostních kamer. Na nich jsou vidět záblesky a kusy padající omítky. Hlasitou ránu zaznamenali obyvatelé okolních domů.

"Ve 3 hodiny 40 minut v noci dostala policie hlášení, že občané slyšeli zvuk podobný výbuchu v Děgťarevské ulici v Ševčenkovské části města Kyjeva. Na danou adresu vyjeli policejní vyšetřovatelé, odborníci na výbušniny a kynologové," zveřejnila policie na sociálních sítích.

Před budovou našli vyšetřovatelé nábojnici, kterou odeslali na expertízu. Incident vyšetřuje i ukrajinská tajná služba SBU. Po dvojici pachatelů vyhlásila pátrání.

Napětí v zemi sílí před blížícími se volbami do parlamentu, který hned po své inauguraci nechal rozpustit prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinských médií tak může být útok na stanici 112 politicky motivován. Její vlastník Taras Kozak totiž do parlamentu kandiduje za Opoziční blok, jemuž šéfuje Viktor Medvedčuk. Tento oligarcha je považován za oblíbence ruského prezidenta Vladimira Putina. Kvůli tomu se před pěti lety ocitl i na sankčním seznamu USA. O složení nového parlamentu rozhodnou voliči už 21. července.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz