Slovensko

Sousoší na Slovensku uřízli ruce! Je to hyenismus, říká starosta

Sousoší na Slovensku uřízli ruce! Je to hyenismus, říká starosta
Zdroj: TV Markíza

V honbě za kovem do sběrny někdo na Slovensku uřízl ruce sousoší, které desítky let zdobilo hory v Žilinském kraji. Již dříve se bronzové umělecké dílo pokusil někdo ukrást.

Škod na sousoší, které se nachází v horách několik kilometrů od obce Stráňavy, si všiml náhodný kolemjdoucí. Vandalové ruce upilovali zřejmě v noci ze čtvrtka na pátek. Informaci přinesl zpravodajský portál tvnoviny.sk.


"Odřezat ruce, které měly skoro metr na délku, je velmi smutná záležitost, přímo hyenická," zhodnotil poničení uměleckého díla stráňavský starosta Jozef Papán. To vzniklo asi před čtyřiceti lety.


Je možné, že si zloděj svůj čin naplánoval. Ruce byly totiž hladce oddělené, navíc poměrně těžké. Pří pádu poškodily i okolní dlažbu. Socha je vyrobená z bronzu, uřezané kusy zřejmě skončí ve sběrných surovinách.

Související obsah


Není to ovšem první případ, kdy se někdo chtěl na sousoší obohatit. "Před osmi lety byla krádež už přichystaná, sochu někdo sundal ze stojanu. Dokončit se to nepodařilo jen proto, že napadl sníh a nahoru se nedalo vyjet," doplnil Papán.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Slovensko

Důležité Události

Krátká zpráva

Státní správa při šetření Bečvy pochybila, tvrdí sněmovní komise

Sněmovní vyšetřovací komise zjistila k otravě Bečvy pochybení v postupu orgánů státní správy, které se šetřením katastrofy zabývaly. Problém měla především s rychlostí odběru vzorků, ale také v jejich analýze. Ve své závěrečné zprávě navrhla několik zákonných úprav.

Píše se na Deník.cz